Idealny trawnik?

Przed pierwszym wiosennym koszeniem delikatnie czeszemy trawnik grabiami spreżynowymi.  Nie kosimy wilgotnej trawy, gdyż może ona zapchać kosiarkę, a murawa będzie nierówna. 

Jeśli jesienią rosa utrzymuje się cały dzień wtedy przed planowanym koszeniem używamy miotły, aby zetrzeć wilgoć. Pamiętajmy jesienią o usunięciu poprzez grabienie zmierzwionej trawy, na wiosnę nasz trawnik będzie wyglądał wyjątkowo pięknie. Dla lepszego efektu warto zrobić to w dwóch kierunkach. Wszystkie nagie miejsca obsiewamy ponownie.

 

Napowietrzanie trawnika

Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wczesną jesienią nakłuwamy murawę widłami lub specjalnymi urządzeniami na głębokość co najmniej 8 cm i poruszamy nimi w różne strony, aby zwiększyć otwory. Potem rozsypujemy nawóz i obficie podlewamy przez co najmniej 2 dni. 

Podlewanie murawy

W suchych okresach podlewamy trawnik wieczorami, gdyż podlewanie murawy rano spowodowałoby szybkie parowanie wody i mogłoby dojść do spalenia części trawnika. W chłodnych okresach podlewajmy trawnik rano, aby nie dopuścić do rozwoju zbytniej wilgotności, gdyż może to grozić zaatakowaniem murawy przez choroby grzybowe.
W czasie lata podlewajmy murawę obficie co tydzień, dzięki temu rozwinie głęboki system  korzeniowy. Jeżeli będziemy podlewać często, ale po tylko po powierzchni spowoduje to powstanie płytkiego systemu korzeniowego.

Nawożenie trawnika

Zawsze musimy używać właściwych nawozów. Wiosenne i letnie  nawozy zawierają dużo azotu, który pobudza trawę do bujnego wzrostu i sprzyja soczystemu zielonemu kolorowi. Jesienne nawozy zawierają mało azotu za to więcej fosforu, który wzmacnia rozwój korzeni i ułatwia trawie przezimowanie.
Pamiętajmy stosując nawozy z  większą  dawką azotu, aby stosować je na wilgotną glebę, ponieważ na suchej nawóz może wypalić trawę.

Późną wiosną i wczesnym latem kiedy trawa rośnie szybciej kosimy wypielęgnowany trawnik co 3 dni na wysokość ok 1,5 cm, trawnik użytkowy co tydzień na wysokość ok 2,5 cm, a dziki co 10 dni do ok 5 cm. W okresie, gdy trawa rośnie wolniej czynimy to dwukrotnie rzadziej. 

Podczas pierwszego wiosennego koszenia usuwamy tylko wierzchołki traw, a przy następnym stopniowo obniżamy ostrza kosiarki.

Idealny trawnik

Jeśli chcemy otrzymać  trawnik w pasma, kosimy trawę równoległymi pasami równej szerokości. Jeśli chcemy aby trawnik przypominał aksamit, kosimy dwukrotnie ten sam pas - pierwszy raz w jedną, drugi raz w drugą stronę.

Koszenie

Rozpoczynamy koszenie od przejścia kosiarką wzdłuż obu krańców trawnika. Czynimy tak dlatego, aby później nie pozostawały tam resztki nie ściętej trawy.
Podkaszarki z szybko obracającą się nylonowa żyłką jest idealna do wycinania trawy z trudno dostępnych miejsc oraz na brzegach trawnika. Przy ich używaniu pamiętajmy o wkładaniu okularów ochronnych, ponieważ szybko wirująca żyłka często wyrzuca do góry pył i kamienie.