10 rad jak ożywić trawnik po zimie

Trawnik po zimie często prezentuje się niezbyt reprezentacyjnie. Aby zniszczenia pozimowe na trawniku były jak najmniejsze należy dobrze o niego zadbać jesienią - zastosować jesienne nawozy z fosforem i potasem, ostanie koszenie jesienne powinno być bardzo niskie, zbierać opadłe liście na murawę, oraz unikać chodzenia i zwalania śniegu na trawnik w czasie zimy.

Kiedy gleba lekko przeschnie wałujemy trawnik. Ma to na celu dociśnięcie murawy do gleby, aby zlikwidować miejsca wysadzeń mrozowych, a przy okazji "likwidujemy" korytarze kretów i nornic.

Na trawniku po zimie stosujemy wertykulację - zabieg, który ma na celu wyczesanie trawnika - usunięcie sfilcowanej murawy, mchów i  martwych cząstek trawnika.

Kolejnym zabiegiem powinna być areacja - jest to napowietrzanie trawnika. Można to zrobić specjalnym urządzeniem, albo nakładkami z kolcami na podeszwy butów, albo po prostu widłami, jeżeli powierzchnia trawnika jest niewielka.

Po wertykulacji i areacji powstałe puste przestrzenie w murawie przesypujemy piaskiem.

Często po zimie na trawniku są miejsca, w których trawa obumarła i trzeba te miejsca uzupełnić. Fragment martwej murawy wycinamy. Na to miejsce jeżeli trawnik kładziony był z rolki również dokładamy kawałek trawnika z rolki. Jeżeli trawnik wykonany był z siewu najlepiej również obsiać wycięte miejsce taką samą mieszanką traw z jakich zbudowany jest cały trawnik. Inne rozwiązania będą powodować, że uzupełnione miejsce będzie znacząco różnić się od pozostałej murawy.

Jeżeli zauważyliśmy na trawniku jakieś objawy choroby grzybowej należy natychmiast działać, a nie czekać aż choroba rozprzestrzeni się na większy obszar

Przy pojawieniu się chwastów na trawniku spróbujmy usunąć je ręcznie. Jeżeli jest ich jednak zbyt dużo musimy uciec się do oprysków herbicydami. Musimy odpowiednio go dawkować wg instrukcji ponieważ zbyt mało środka nie da efektu, natomiast zbyt duża dawka wypali również trawnik.

Kretowiska na murawie musimy regularnie usuwać. Dobrymi metodami odstraszania kretów są różne środki mechaniczne, chemiczne czy dźwiękowe dostępne na rynku. Pamiętajmy, że krety są objęte częściową ochroną, nie można ich zabijać. Można również stosować z powodzeniem metodę biologiczną - sadzić i siać odstraszające zapachem rośliny.

Trawnik podlewamy jedną większą dawką wody najlepiej w godzinach porannych. Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczne nawodnienie ogrodu. Na 1 m2 trawnika powinno przypadać około 4 litrów wody.

Najważniejsze w pielęgnacji trawnika jest odpowiednie koszenie . Nie wolno kosić na zapas - wysokość koszenia powinna wynosić około 3 - 7 cm. Możemy  ściąć najwyżej połowę wysokości trawy. Zbyt niskie koszenie może spowodować zniszczenie trawnika, ponieważ można na trwałe uszkodzić trawy wchodzące w skład murawy. Regularne odpowiednie koszenie jest najlepszym środkiem zapobiegającym pojawieniu się chwastów na naszej murawie.