Koty w ogrodzie

Jeżeli posiadamy kota, warto zrobić mu specjalne miejsce w ogrodzie. Będzie mógł się tam bawić i wygrzewać w słońcu. W tym celu posadźmy kocimiętkę, której zapach koty uwielbiają.

Aby uchronić kwiaty w doniczkach układamy w nich otoczaki lub wilgotny mech. Koty nie znoszą wilgotnej ziemi, dlatego wieczorem polewajmy rabaty warzywne wodą, aby koty nie spacerowały po nich nocą. Odstraszająco działa również na nie skórka cytrusów, kamfora, zapach eukaliptusa.

Kot załatwia się najchętniej na sypkim piasku, dlatego dbajmy aby na grządkach rośliny rosły gęsto, szczelnie zakrywając glebę. Jeżeli skopiemy grządkę, kot pewnie wybierze sobie to miejsce na toaletę. Aby do tego nie dopuścić okryjmy glebę łukowato wygiętą druciana siatką lub włókniną. Możemy otoczyć grządkę patyczkami lub gałązkami. Do odstraszania nadają się także gałązki kłujących krzewów takich jak róża, mahonia czy ostrokrzew położone między grządkami lub wokół rabat.

Uważajmy również  jeżeli mamy w ogrodzie tunel czy szklarnię - koty mogą do nich wchodzić podczas wietrzenia - musimy zabezpieczać wejścia siatką.