Koszenie trawnika

Późną wiosną i wczesnym latem kiedy trawa rośnie szybciej kosimy wypielęgnowany trawnik co 3 dni na wysokość ok 1,5 cm, trawnik użytkowy co tydzień na wysokość ok 2,5 cm, a dziki co 10 dni do ok 5 cm. W okresie, gdy trawa rośnie wolniej czynimy to dwukrotnie rzadziej.

Podczas pierwszego wiosennego koszenia usuwamy tylko wierzchołki traw, a przy następnym stopniowo obniżamy ostrza kosiarki.

 

Jak otrzymać idealny trawnik ?

Jeśli chcemy otrzymać  trawnik w pasma, kosimy trawę równoległymi pasami równej szerokości. Jeśli chcemy aby trawnik przypominał aksamit, kosimy dwukrotnie ten sam pas - pierwszy raz w jedną, drugi raz w drugą stronę.

Etapy koszenia - czyli jak ułatwić sobie pracę

Rozpoczynamy koszenie od przejścia kosiarką wzdłuż obu krańców trawnika. Czynimy tak dlatego, aby później nie pozostawały tam resztki nie ściętej trawy.  Podkaszarka z szybko obracającą się nylonowa żyłką jest idealna do wycinania trawy z trudno dostępnych miejsc oraz na brzegach trawnika. Przy ich używaniu pamiętajmy o wkładaniu okularów ochronnych, ponieważ szybko wirująca żyłka często wyrzuca do góry pył i kamienie.

Urządzając ogród starajmy się nie stawiać  zbyt wielu  akcesoriów  ogrodowych, nie projektować rabat kwiatowych na środku trawnika. Koszenie będzie  łatwiejsze jeśli będą one stały na obrzeżach murawy. Pamiętajmy również o ochronie kory drzew przed zadraśnięciami. Warto czymś osłonić  pień drzewek podczas koszenia np kawałkiem tektury, rozciętą butelką plastikową itp.

Na zboczach kosimy zawsze w poprzek zbocza, ponieważ jest to bardziej wydajne, a my mamy pełną kontrolę nad kosiarką. 

Do koszenia ubieramy kalosze lub buty z grubymi podeszwami. Zapobiegnie to jednemu z najczęstszych wypadków - uszkodzeniu stóp. Ścinana trawa może również poplamić obuwie. 

Kiedy nawozić?

Pozwalajmy trawie odpocząć dwa dni po koszeniu zanim będziemy stosować nawożenie lub środki chwastobójcze, a jesienią nawet do czterech dni. 

Co z trawą pozostałą po koszeniu?

W gorące dni warto zostawić ściętą trawę ponieważ okrywając trawnik zmniejszy utratę wilgoci w trakcie parowania i tym samym niebezpieczeństwo wypalenia trawy. Jeśli zostawimy skoszoną trawę, to po jej rozłożeniu część substancji organicznych trafi z powrotem do gleby, jednakże taka skoszona zostawiona trawa wygląda nieładnie, a jeśli jest wilgotno sprzyja pojawieniu się mchów i szkodników, dlatego poza okresami gorącymi i suchymi należy trawę delikatnie grabić i wyrzucić na kompost.