Kurs projektowania ogrodów cz 4

Przed przystąpieniem do rysunków naszego ogrodu oceńmy jej kształt i położenie w stosunku do kierunków świata.  Bardzo istotne jest  ukształtowanie działki, to czy działka ma wiele pagórków, czy jest położona na wzniesieniu, czy w zagłębieniu terenu. Zwracamy uwagę na sąsiedztwo, czy za ogrodzeniem naszej działki nie znajduje się jakiś szpecący widok lub obiekt, który chcielibyśmy zasłonić.

Obserwujemy, gdzie woda po opadach zbiera się tworząc kałuże, a gdzie szybko spływa. Notujemy, gdzie w ogrodzie znajdują się silnie zacienione miejsca, a gdzie słońce operuje cały dzień. Zwracamy uwagę na nasłonecznienie ogrodu, wody gruntowe, rodzaj podłoża. Jeżeli możemy dobrze jest przeprowadzić analizę gleby w specjalistycznych laboratoriach.

Decydujemy się w jakim stylu chcemy mieć ogród i jakie założenia funkcjonalne ma spełniać.

Kiedy już poczyniliśmy wszystkie niezbędne obserwacje rozpoczynamy od narysowania projektu działki. Mierzymy długość i szerokość powierzchni przeznaczonej na ogród. Projekt można  zrobić na zwykłej kartce w kratkę A4, lub użyć do tego kartki papieru milimetrowego. Zaznaczamy na niej najlepiej w skali 1:100 lub 1:200 naszą działkę, oraz wszystkie budynki i obiekty, które już znajdują się na działce i które oczywiście planujemy pozostawić ( np. stare drzewa). Na projekcie zaznaczamy również:

  • studzienki kanalizacyjne
  • zawór na wodę albo studnię do podlewania w ogrodzie
  • oczyszczalnię ekologiczną, jeśli jest
  • przyłącze prądu na zewnątrz budynku (do oświetlenia ogrodu)

Tworzymy własną legendę do oznaczeń na naszym planie.

Zaczynamy rysować projekt najlepiej na kalce kreślarskiej przykładając ją do wyrysowanego projektu działki. Ułatwi nam to pracę ponieważ możemy narysować kilka różnych projektów eksperymentując dopóki nie będziemy zadowoleni z uzyskanych rezultatów.

Przy projektowaniu ogrodu zaczynamy od murków, ogrodzeń, ścieżek, tarasów. Potem inne elementy małej architektury jak altanki, grille, oczka wodne. Następnym etapem jest zaplanowanie trawnika oraz odpowiedni dobór roślin.

Na koniec rysowania wyjdźmy na teren ogrodu i spróbujmy wyobrazić sobie to co narysowaliśmy.