Kurs projektowania ogrodów cz 2

Po co projekt ogrodu?

Wszyscy lubimy piękne rzeczy i przebywanie w pięknych miejscach. Nasz własny ogród może być właśnie takim wspaniale zaprojektowanym olbrzymim pokojem, który zaspokaja nasze potrzeby piękna i wypoczynku. Na dobrze zaprojektowane ogrody składa się wiele czynników, których często nie jesteśmy świadomi.

Często aby uzyskać oglądane przez nas efekty należy pokonać wiele przeciwności. Dlatego niezbędny jest projekt ogrodu, który pomoże nam uzmysłowić sobie jaki cel chcemy osiągnąć, na jakim jesteśmy etapie i  jakim kosztem  zrealizujemy nasze marzenia. Jeżeli nie planujemy wynajęcia firmy do budowy ogrodu projekt pozwoli nam zaplanować harmonogram prac i z czego możemy ewentualnie zrezygnować na danym etapie prac.

Idealnie zaprojektowany ogród to taki, którego składowe są ze sobą ściśle powiązane  i przenikają się wzajemnie. Elementy architektoniczne muszą harmonizować z zielenią, wysokimi nasadzeniami, miejscami do rekreacji czy kwaterami warzywnymi jeśli takie zaplanowaliśmy.

Na etapie tworzenia projektu musimy uzyskać możliwie najwięcej informacji. Warto założyć sobie Notes Ogrodowy, aby zapisywać w nim wszelkie dane na temat naszego ogrodu. Zapisujmy w nim porady fachowców - architektów, ogrodników, a nawet rady doświadczonych sąsiadów. Będziemy mieli je zgromadzone w jednym miejscu, łatwo znajdziemy interesujące nas wiadomości, będą przydatne na etapie tworzenia projektu.

Ogród powinien być starannie przemyślany  i rozplanowany. Dlatego nie kupujmy roślin przed wykonaniem projektu i nie wsadzajmy ich tam gdzie akurat mamy miejsce, ponieważ potem okazuje się że i tak je trzeba przesadzać. Fundujemy sobie tym dodatkową pracę i koszty, jeżeli roślina nie przyjmie się w nowym miejscu. Będziemy mieć mały problem z bylinami, ale w przypadku większych drzewek, może okazać się, że potrzebna będzie pomoc specjalistycznej firmy.

Wszystkie ogrody zawierają w sobie kilka elementów bez względu na rozmiary:

  1. Część reprezentacyjna - przed domem

  2. Część rekreacyjną

  3. Część użytkową

  4. Część komunikacyjną

  5. Część gospodarczą

W ogrodach mogą być oczywiście różne proporcje wymienionych wyżej części. Jeżeli ktoś nie lubi uprawiać warzyw, nie będzie w ogóle zakładał rabat warzywnych. Jeśli w rodzinie są małe dzieci rodzice z pewnością będą chcieli wydzielić jakąś część ogrodu na plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i ewentualnie z innymi urządzeniami. Jest to oczywiście rzecz indywidualna i dopasowana do potrzeb danej rodziny. 

Ogród musimy potraktować jak wielki, pusty pokój, który jest zdeterminowany określonymi warunkami geologicznymi, świetlnymi, wodnymi, ukształtowaniem powierzchni. To my nadajemy mu kształt i nowy wymiar, my go meblujemy, tak, aby pasował nam samym. Możemy całkowicie zamknąć się na sąsiadów, niechcianych obserwatorów i otoczenie, lub przeciwnie pozostawić przestrzeń, bez zielonych kurtyn i ścian.