Kompozycje roślinne - jak sadzić?

Decydując się na konkretne rośliny w naszym ogrodzie musimy brać pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale również warunki uprawy - żyzność i wilgotność gleby, nasłonecznienie i temperaturę panująca w ogrodzie.

To przede wszystkim będzie decydowało o wyglądzie naszego ogrodu. Rośliny odpowiednio dobrane do warunków siedliskowych odwdzięczą się nam pięknym i bujnym wzrostem. Ważna jest również funkcja jaka będą pełniły rośliny - zasłona, dekoracja czy ochrona przed wiatrem.
Rośliny możemy posadzić na trzy sposoby:
 
 

 Sadzenie blokami

 Wzajemne przenikanie

 Naturalna mieszanka

Rośliny sadzimy dużymi blokami, aby uzyskać efekt struktury. Starannie dobieramy formy i barwy

Kępy roślin wzajemnie przenikają się.

Taki efekt uzyskamy sadząc gęsto rośliny. Pomiędzy kępami niższych sadzimy rośliny wysokie.

 

Najprostszym sposobem jest sadzenie roślin na dużych powierzchniach. Uzyskujemy takim nasadzeniem mocny akcent, który pasuje wizualnie do wszystkich wzorów i kształtów projektu. Jest to najlepszy sposób sadzenia roślin w ogrodach tradycyjnych na planie regularnym.

Wzajemne przenikanie się kęp roślin wprowadza do ogrodu wrażenie swobody. Takie nasadzenia idealnie pasują na obwódki rabat kwiatowych.

Nasadzenia naturalne mogą mieć różną wielkość. Ważnym elementem jest jednak  umiejętne poskramianie  zbytnio rozrastających  się roślin i umiejętne nasadzenia, aby uniknąć efektu bałaganu. Możemy podkreślić spójność kompozycji sadząc te same gatunki w różnych miejscach ogrodu oraz umiejętnie dobierzmy proporcje roślin zrzucających liście na zimę i zimozielonych.