Zakładanie trawnika

Aby trawnik spełniał nasze oczekiwania i nie sprawiał nam kłopotów musi być odpowiednio pielęgnowany. Na etapie zakładania trawnika musimy zadecydować jak chcemy go użytkować oraz ile jesteśmy w stanie poświęcić mu czasu pielęgnując go, kosząc itd. 

Bardzo istotne informacje, które musimy posiadać to wymagania poszczególnych mieszanek co do wilgotności, sposobu użytkowania, częstotliwości podlewania, nawożenia oraz warunków glebowych i skonfrontować je z tym jakie warunki panują na naszej działce.

W handlu dostępnych jest wiele różnych mieszanek nasion traw w zależności od przeznaczenia naszego trawnika.

Wyróżniamy :

  • trawniki dekoracyjne
  • trawniki uniwersalne
  • trawniki sportowe - szczególnie odporne na deptanie,

Nie kupujmy nasion niewiadomego pochodzenia, najlepsze są mieszanki renomowanych firm, oryginalnie zapakowane i spełniające nasze założenia co do rodzaju przyszłego trawnika.

Mieszanki traw posiadają większą odporność na choroby, zwiększają wykorzystanie składników pokarmowych, lepiej zadarniają glebę ze względu na różne systemy korzeniowe oraz dają lepsze efekty końcowe niż trawnik, który złożony byłby tylko z jednego gatunku. 

Od czego zacząć?

Przed przystąpieniem do prac musimy dokładnie usunąć gruz, resztki wapna murarskiego, kamienie itp.

Jeżeli gleba pod przyszły trawnik jest jałowa - należy ją użyźnić dodając substancje organiczne – najlepsza jest warstwa kompostu, żyznej ziemi lub substratu torfowego. Podłoże pod trawnik powinno charakteryzować się przepuszczalnością i być umiarkowanie wilgotne. Przy zakładaniu trawnika powinniśmy sprawdzić odczyn gleby. W sprzedaży  dostępne są różnego rodzaju pH-metry, którymi możemy w stosunkowo łatwy sposób sprawdzić odczyn gleby. Odczyn powinien być lekko kwaśny i wynosić: pH 5,5 do 6,5. Gdy pH jest poniżej 5,5 powinniśmy glebę zwapnować stosując wapno w formie węglanowej, na glebach o pH 7,0-8,0 należy zastosować np. siarczan amonu celem jej zakwaszenia.

Badanie odczynu powinniśmy przeprowadzać regularnie co roku.

Wierzchnią warstwę gleby przekopujemy na głębokość szpadla, po czym wyrównujemy i wałujemy. Po podlaniu terenu zostawiamy glebę w spoczynku na około 2 tygodnie, aby grunt ustabilizował się. Nie polecane są mechaniczne urządzenia ubijające ponieważ mogą one zniszczyć strukturę gleby powodując to, że nasiona traw nie wykiełkują

Podłoża pod trawnik najlepiej przygotować późną jesienią i pozostawić przekopaną ziemię w ostrych skibach na okres zimy, a następnie rozgrabić wczesną wiosną.

Po ustabilizowaniu się gruntu zaczynają kiełkować nasiona chwastów. Można wtedy zastosować odchwaszczanie chemiczne przy pomocy dostępnych na rynku herbicydów stosując się ściśle do instrukcji podanej na opakowaniu. Wtedy jednak siejemy nasiona traw dopiero po upływie 3-4 tygodni.

Najlepszy czas na zakładanie trawnika to kwiecień-maj oraz sierpień - początek września, nie ma wówczas upałów, a nocą występuje rosa. Na kiełkowanie nasion przede wszystkim wpływa dostępność wody i odpowiednia temperatura. 

Przed wysiewem nasion podłoże należy wzruszyć przy pomocy grabi na głębokość około 2-3 cm. Nasiona wysiewamy do wilgotnej gleby, ponieważ jeżeli gleba jest sucha to po podlaniu lekkie nasiona traw spłyną razem z wodą. Siejemy ręcznie lub przy pomocy specjalnego siewnika.

Wysiew 

W dniu wysiewu pogoda powinna być bezwietrzna, najlepiej po dużych opadach deszczu. Nasiona dobrze jest podzielić na dwie równe porcje i wysiewać krzyżowo, pokrywając nasionami teren dwukrotnie. Zapewni to wyrównane wschody na całej powierzchni. Nasiona zaczną kiełkować, jeżeli zapewnimy im stały kontakt z wilgotnym podłożem. Dlatego tak istotne jest przykrycie nasion warstwą gleby na grubość ok 1 cm przy pomocy sprężystych grabi o płaskich rzadkich zębach lub delikatnie zraszanie gleby, tak aby nie dopuścić do jej przeschnięcia. Nasiona na powierzchni gleby narażone są na wyjadanie ich przez ptaki, czy wywiewanie przez wiatr. 

Na zakończenie całość możemy uwałować wałem lekkim przez co ograniczymy transpirację wody z gleby oraz wymywanie nasion w przypadku ulewnego deszczu. Trawnik należy systematycznie delikatnie zraszać, najlepsza pora to ranek lub wieczór.

W zależności od mieszanki traw na gotowy trawnik musimy poczekać około 1-2 miesięcy.