Zalety żywopłotów

Ściany i ogrodzenia na działce mogą być zbudowane z różnorodnych materiałów : kamienia, cegieł, elementów drewnianych, siatek, prętów, desek. Żywopłoty mają jednak tę przewagę, że stanowią część kompozycji nasadzeń roślinnych w naszym ogrodzie, działają kojąco na psychikę człowieka. W porównaniu z murami i płotami trzeba jednak dłużej czekać na efekt oraz poświęcić więcej czasu na podlewanie, nawożenie i cięcie.

Żywopłoty mogą składać się z jednego gatunku lub być mieszane z różnych gatunków. Warto łączyć różne gatunki, aby był atrakcyjny zarówno latem jak i zimą. Na żywopłoty nadają się nie tylko rośliny, które nadają się do przycinania, ale również inne gatunki roślin, które wystarczy gęsto nasadzić, aby doskonale spełniały swoje zadanie. Wybierając rośliny na żywopłot musimy wziąć pod uwagę kilka cech, takich jak zwarty i niezbyt bujny wzrost, liczne odgałęzienia, a dla żywopłotów ciętych zdolność łatwego wytwarzania nowych pędów.

 

Żywopłoty z gatunków gubiących liście na zimę odsłaniają wnętrze ogrodu, co szczególnie jest niekorzystne jeśli zależy nam na prywatności, albo otoczenie ogrodu jest niezbyt atrakcyjne. Na żywopłoty nadają się drzewa i krzewy o zwartym pokroju, gęsto rozgałęziające się po przycięciu. Zimozielone zapewniają osłonę przed zimnym wiatrem przez cały rok. Gatunki zrzucające liście na zimę zmieniają się wraz z porą roku i często są większą ozdobą niż zimozielone. Żywopłoty spełniają wszystkie funkcje ogrodzenia, ponadto : 

  • zmniejszają natężenie hałasu 
  • ogranicza podmuchy wiatru
  • zatrzymuje pył i kurz, nawet zimą w przypadku gatunków zrzucających liście
  • kolczaste gatunki doskonale chronią działkę przed nieproszonymi gośćmi

Rodzaje żywopłotów:

  • naturalne i formowane
  • zimozielone lub z roślin zrzucających liście na zimę
  • obronne lub kwitnące