Projektowanie ogrodów

Kompozycje roślinne - jak sadzić?

Decydując się na konkretne rośliny w naszym ogrodzie musimy brać pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale również warunki uprawy - żyzność i wilgotność gleby, nasłonecznienie i temperaturę panująca w ogrodzie.

To przede wszystkim będzie decydowało o wyglądzie naszego ogrodu. Rośliny odpowiednio dobrane do warunków siedliskowych odwdzięczą się nam pięknym i bujnym wzrostem. Ważna jest również funkcja jaka będą pełniły rośliny - zasłona, dekoracja czy ochrona przed wiatrem.

Zakładanie trawnika

Aby trawnik spełniał nasze oczekiwania i nie sprawiał nam kłopotów musi być odpowiednio pielęgnowany. Na etapie zakładania trawnika musimy zadecydować jak chcemy go użytkować oraz ile jesteśmy w stanie poświęcić mu czasu pielęgnując go, kosząc itd. 

Bardzo istotne informacje, które musimy posiadać to wymagania poszczególnych mieszanek co do wilgotności, sposobu użytkowania, częstotliwości podlewania, nawożenia oraz warunków glebowych i skonfrontować je z tym jakie warunki panują na naszej działce.

Czytaj więcej: Zakładanie trawnika

Rośliny do oczka wodnego - strefa bagienna i błotna

Warto w naszym oczku wodnym przeznaczyć część nasadzeń na rośliny z tej strefy ponieważ, dzięki temu nasz zbiornik będzie wyglądał bardziej naturalnie, a bujnie rosnące rośliny tej strefy nadadzą efektowny wygląd całości. 

Możemy wybierać z następujących roślin :

 

 • niezapominajka błotna

 • mieta nadwodna 

 • czermień błotna

 • tojeść kropkowana, bukietowa, rozesłana

 • houtunia sercolistna

 • żabieniec babka wodna, drobnokwiatowy

 • knieć błotna

 • strzałka wodna

 • krwawnica pospolita

 • wiązówka błotna

 • marek szerokolistny

 • marsylia czterolistna

 • przetacznik bobrowniczek

 • psianka słodkogórz

 • sadziec konopiasty

 • siedmiopalecznik błotny

 • wierzbownica kosmata

Przy urządzaniu tej strefy pamiętajmy o tym, aby rośliny nie były narażone na zbytnie przesuszenie, ponieważ będą wyglądały mało dekoracyjnie. Najlepszym miejscem jest łagodny brzeg naszego oczka lub małe rozlewisko w pobliżu zbiornika wodnego.

Przy sadzeniu strzałki wodnej należy posadzić ją głębiej, aby  ograniczyć jej zbytnie rozrastanie się.

Rośliny do oczka wodnego - strefa nadbrzeżna

Aby nasze oczko wodne wyglądało pięknie i efektownie, warto obsadzić jego brzegi znanymi polskimi roślinami z naturalnych zbiorników wodnych. Wiele tych roślin jest jednak bardzo ekspansywna i polecane jest sadzenie ich w koszach wyłożonych włókniną, wypełnionych gliną z piaskiem, pokrytym przepłukanym żwirem.

Przy pozyskiwaniu roślin musimy pamiętać, że jeżeli materiał roślinny przyniesiemy ze stawu rybnego jest duże prawdopodobieństwo zawleczenia chorób i pasożytów ryb do naszego oczka wodnego.Jeżeli decydujemy się na obsadzenie oczka takimi roślinami warto zrobić im kilkunastominutową kąpiel w środku odkażającym (np. roztwór nadmanganianu potasu lub zieleni malachitowej)

Polecane rośliny to:

Czytaj więcej: Rośliny do oczka wodnego - strefa nadbrzeżna

Rośliny wskaźnikowe

Wśród roślin, które rosną w ogrodzie przed jego założeniem, można się doszukać gatunków o znaczeniu wskaźnikowym. Są to rośliny, które rosną tylko w określonych warunkach, a więc są wskaźnikami rodzaju gleby. Warto się im dokładnie przyjrzeć, i określić rodzaj gleby, aby uniknąć błędów przy planowaniu nasadzeń roślinnych w przyszłym ogrodzie i związanych z tym niepowodzeń.

Na podstawie roślin wskaźnikowych  możemy określić warunki glebowe jak również możemy określić jakiego typu roślinność może się na danym obszarze rozwijać. Należy przy tym pamiętać, że występowanie pojedynczych roślin wskaźnikowych jest kryterium niewystarczającym i może prowadzić do błędnej interpretacji. Poniżej przedstawiamy listę roślin, w zależności od rodzaju gleby.

Czytaj więcej: Rośliny wskaźnikowe

Oczko wodne z plażą

Jeżeli jesteśmy już właścicielami oczka wodnego, lub planujemy jego założenie możemy pokusić się o własną małą plażę. Wystarczy na powierzchni kilku lub kilkunastu metrów przy oczku wysypać piach. Najlepiej zrobić to oczywiście na folii, aby rośliny nie przebijały i piach nie wędrował poza teren plaży. Teren plaży powinien naturalnie łączyć się ze zbiornikiem, warto również posadzić  rośliny ze strefy brzegowej. Musimy pamiętać, że piasek co jakiś czas będziemy zmuszeni uzupełnić.

Brzegi naszej prywatnej plaży obsypujemy drobnymi kamyczkami, żwirkiem. Stosujemy kruszywa ze skal twardych, które nie ulegają erozji. Nie powinniśmy stosować kruszyw bardzo drobnych, poniżej 8 mm ponieważ będą się łatwo przemieszczać poza teren plaży. Wpływ na efekt końcowy niezwykle istotny ma oczywiście gramatura, wielkość i faktura kamieni. Polecamy szczególnie naturalne żwiry, ponieważ możemy bez obawy chodzić po nich bosymi stopami.

Jak prawidłowo zaplanować warzywnik?

Kiedy za oknem śnieg czy wczesnowiosenna plucha warto zacząć planować warzywnik . A tym osobom, które jeszcze nigdy nie uprawiały warzyw podpowiadamy kilka ważnych zasad, które ułatwią im rozplanowanie przydomowego ogródka. Warzywa z własnych grządek mają tę ogromną przewagę nad sklepowymi, iż wiemy czym je podlewaliśmy i pryskaliśmy. Mimo, że nie zawsze są takie piękne i dorodne jak te ze sklepu, mamy pewność, że są naprawdę zdrowe !!!

Czytaj więcej: Jak prawidłowo zaplanować warzywnik?

Zasady przebudowy ogrodu w punktach

Jeśli już mamy sporządzoną listę roślin do swojego ogrodu i mamy ogólny szkic ogrodu, musimy dopracować szczegóły. Najważniejsze etapy przebudowy ogrodu to:

 
 1. Porządkowanie ogrodu. Jeśli istniał od dawna musimy usunąć wszystkie zbyteczne rośliny, zniszczone, gnijące płoty, niepotrzebne sprzęty. W nowym ogrodzie sprzątamy wszelkie pozostałości po niedawnej budowie. Cegły, kawały betonu, kamienie mogą się przydać do budowy ścieżek, krawędzi czy fundamentów w nowym ogrodzie, warto więc je zostawić - złożyć w jednym miejscu.
 2. Przekopujemy glebę. Usuwamy kawałki cegieł, chwasty, stare drewno i gnijące korzenie drzew. Ustawiamy lub remontujemy ścianki graniczne, ogrodzenia, płoty. Przenosimy ziemię tam gdzie chcemy mieć podwyższone klomby, różnice poziomu, ławki, schody lub zbiorniki.
 3. Zakładamy instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Przeprowadzamy pod ziemia rury i przewody przed wytyczeniem ścieżek i położeniem chodników. Tworzymy nowe lub naprawiamy stare stałe elementy ogrodu: ścieżki, schody, zabudowania, placyki do zabawy itp.
 4. Wytyczamy grządki i inne zaplanowane elementy ogrodu. Przekopujemy dwukrotnie powierzchnię gleby pod uprawę roślin. Usuwamy chwasty, wzbogacamy glebę (torf, obornik, kompost itp.). Musimy poczekać aż przekopana gleba osiądzie w  naturalny sposób - dopiero wtedy możemy posadzić żywopłot, drzewa, większe krzewy.
 5. Wyznaczamy teren pod trawnik. Kopiemy, usuwamy chwasty, kamienie, zgrabiamy powierzchnię. Rozsypujemy uniwersalny nawóz. Po uklepaniu ziemi siejemy nasiona, staramy się nie deptać świeżo założonego trawnika, w razie konieczności chodzimy po deskach.
 6. Architektura ogrodowa. Kończymy całość poprzez umieszczenie w odpowiednich miejscach posągów, mebli ogrodowych, wiszących koszy, pojemników i innych ozdób.
 7. Sadzimy rośliny. W odpowiedniej porze sadzimy mniejsze krzewy, wieloletnie byliny, rośliny jednoroczne i cebulowe. Czyścimy i napełniamy oczko wodne. Po tygodniu możemy posadzić rośliny, ryby wpuszczamy po dwóch tygodniach.

 

Zalety żywopłotów

Ściany i ogrodzenia na działce mogą być zbudowane z różnorodnych materiałów : kamienia, cegieł, elementów drewnianych, siatek, prętów, desek. Żywopłoty mają jednak tę przewagę, że stanowią część kompozycji nasadzeń roślinnych w naszym ogrodzie, działają kojąco na psychikę człowieka. W porównaniu z murami i płotami trzeba jednak dłużej czekać na efekt oraz poświęcić więcej czasu na podlewanie, nawożenie i cięcie.

Żywopłoty mogą składać się z jednego gatunku lub być mieszane z różnych gatunków. Warto łączyć różne gatunki, aby był atrakcyjny zarówno latem jak i zimą. Na żywopłoty nadają się nie tylko rośliny, które nadają się do przycinania, ale również inne gatunki roślin, które wystarczy gęsto nasadzić, aby doskonale spełniały swoje zadanie. Wybierając rośliny na żywopłot musimy wziąć pod uwagę kilka cech, takich jak zwarty i niezbyt bujny wzrost, liczne odgałęzienia, a dla żywopłotów ciętych zdolność łatwego wytwarzania nowych pędów.

Czytaj więcej: Zalety żywopłotów

Projektowanie nawodnień

Aby zaprojektować system nawodnienia ogrodu musimy przygotować:

 

1. Plan działki/ogrodu, a na nim zaznaczone:

     - roślinność - trawniki, rabaty, krzewy i drzewa,

     - ścieżki,

     - dom, garaż, podjazdy, altanka, itp miejsca, które nie będą podlewane

     - źródło wody, do którego ma być podłączona instalacja.

       - możemy również zaznaczyć nasłonecznienie działki i miejsca szczególnie narażone na silny wiatr

 

2. Parametry źródła wody - ciśnienie oraz wydatek wody - mierzymy metodą "kubełkową" tzn. napełniamy naczynie 10 litrowe

i mierzymy czas – pomiaru dokonujemy kilkakrotnie.

 

3. Określić rodzaj źródła wody - czy jest to pompa czy wodociąg

Kolorowe ogrody

 

Właściwy dobór barw zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbezpieczniej zaprojektować poszczególne części ogrodu w jednej tonacji kolorystycznej. Jeżeli jednak wydaje się nam to zbyt monotonne to warto kierować się zasadami łączenia barw i unikać zbyt wielu kolorów dlatego, że w efekcie uzyskamy wrażenie chaosu i bałaganu. Lepiej wprowadzić do ogrodu jedną barwę mniej niż o jedną za dużo. Jeżeli mamy naprawdę bardzo duży ogród możemy pokusić się o różnobarwne kompozycje, w małych ogrodach lepiej wyglądają  dwu - trzy barwne kompozycje  spójne dla całego ogrodu.

Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie obiekt a wszelkie odcienie i pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są w tym względzie neutralne.
Wszystkie odcienie jasne dodają roślinom lekkości, natomiast barwy rośliny o barwach intensywnych i ciemnych odbierane są jako "ciężkie".
Poniżej podajemy Państwu propozycję kwiatów i krzewów, które możecie włączyć do swojej ogrodowej kompozycji.

Czytaj więcej: Kolorowe ogrody