Zimowa stołówka ptaków

Nie zapominajmy o naszych sprzymierzeńcach i pomóżmy im przetrwać najtrudniejsze miesiące.

Stołówkę dla ptaków otwieramy późną jesienią, aby  przyzwyczaiły się do miejsca dokarmiania. Po pierwszych dużych opadach śniegu  regularnie dosypujemy ptakom karmę.
 
Ptaki gustują w różnych typach pokarmu. Jednym gatunkom odpowiadają twarde i suche ziarna zbóż, inne potrzebują diety wysoce energetycznej - oleistych nasion czy nawet zwierzęcego tłuszczu. Możemy podawać również surowe jabłko, suszoną jarzębinę czy berberys

W zimie ptaki potrzebują również wody. W naturze poszukują wody przy brzegach niezamarzających strumieni lub wydziobują śnieg. W bezśnieżne, mroźne zimy woda szybko zamarza, więc staramy się podawać małe porcje ciepłej wody.

Najważniejsze zasady ptasiej stołówki

Pamiętajmy o tym, że często pod karmnikiem powstaje bałagan. Ma to duże znaczenie zwłaszcza na balkonie. Ustawmy karmnik zatem tak, aby ptaki nie śmieciły sąsiadom mieszkającym pod nami na ich balkon, czy przechodniom przechodzącym pod balkonem. Porcje dla ptaków wsypujmy małymi porcjami, ale regularnie. Karmnik najlepiej usytuować w miejscu zacisznym i nie narażonym na bezpośrednie działanie słońca. pamiętajmy również, że na słońcu, jeżeli temperatura się podniesie słonina wywieszona dla sikorek szybko zjełczeje.

Miejsce karmienia  musi być zabezpieczone przed drapieżnikami, zwłaszcza przed kotami. Powinniśmy karmić ptaki systematycznie, a karmnik dobrze jest  regularnie czyścić, aby nie dopuścić do rozwoju zarazków. Pamiętajmy aby nie podawać ptakom jedzenia zepsutego, spleśniałego czy solonego. Taki pokarm może być zabójczy dla naszych małych gości. Absolutnie nie wolno podawać ptakom chleba. 

Nowoczesne karmniki 

Do podawania pokarmów sypkich (nasiona, ziarna, suszone owoce) idealne są karmniki . automatyczne, wyposażone w więcej niż jedną komorę na karmę.  Pokarm dawkowany jest w miarę potrzeby. Możemy również wsypać do każdej z komór różne rodzaje pokarmu.  A pokarm nie jest przez ptaki rozrzucany, ani nie moknie na  deszczu.

W wyjątkowo śnieżną zimę mamy szansę zobaczyć przed naszymi oknami również rzadkie gatunki ptaków, które zazwyczaj trzymają się daleko od miast. Doskwierający głód sprawi, że będą szukać pożywienia poza swoim naturalnym siedliskiem. Warto zaczaić się na takich gości z aparatem fotograficznym i zrobić niepowtarzalne zdjęcia.