Szkodniki i choroby roślin

Choroby traw

W pielęgnację trawnika  wkładamy wiele pracy. Często jednak okazuje się, że to nie wystarcza, że na fragmentach murawy pojawiają się brzydkie plamy, nalot czy grzyby. Poniżej przedstawiamy listę chorób trawników oraz sposoby ich zwalczania.

Czytaj więcej: Choroby traw

Czerwce

Czerwce są szczególnie dokuczliwe w szklarniach i mieszkaniach. Często gdy roślina zaczyna marnieć bez żadnej widocznej przyczyny może to być atak czerwców.

Atakują również rosnące w gruncie rośliny ozdobne lub krzewy i drzewa owocowe.
Czerwce często wyglądają tak, jakby stanowiły część rośliny. Często stwierdzamy ich obecność, gdy rośliny nie da się już uratować. Następuje powolne osłabienie rośliny, która wkrótce zaczyna źle wyglądać. Czasem na lepkich odchodach owadów wytwarzają się grzyby sadzaki, co wskazuje na obecność szkodnika.

Czytaj więcej: Czerwce

Mszyce

Należą do najłatwiej rozpoznawalnych najczęściej występujących i najbardziej upartych szkodników atakujących rośliny. Mszyce nie tylko uszkadzają rośliny, ale także roznoszą rozmaite choroby roślin. Można z nimi łatwo walczyć, jeśli zastosujemy odpowiednie środki. 

Na balkonie czy też w ogrodzie inwazja mszyc zwykle bywa najpoważniejsza latem, lecz w ciepłym, zamkniętym środowisku mieszkania są one w stanie rozmnażać się bez przerwy, stanowiąc problem przez cały rok. Istnieje ponad 200 gatunków tych owadów. Niektóre z nich żerują tylko na określonych roślinach. Mogą mieć różne barwy: zieloną, czarną, czerwoną, białą, pomarańczową. Najczęściej występuje jednak forma zielona.

Czytaj więcej: Mszyce

Przędziorki

Jest to szkodnik, którego najtrudniej odstraszyć i zwalczyć, gdyż jest odporny na wiele środków chemicznych. Podczas upalnego lata przędziorek może zaatakować także uprawy roślin na polach.

Każda roślina, która narażona jest na stres środowiskowy może być łatwiej zaatakowana przez szkodniki. A więc rośliny muszą mieć odpowiednie, optymalne warunki do rozwoju, aby skutecznie bronić się przed chorobami i szkodnikami. 

Czytaj więcej: Przędziorki