Przelanie roślin

Jeżeli nadmiernie podlaliśmy roślinę, musimy szybko zareagować, wtedy uda nam się łatwo usunąć ewentualne skutki.

Rośliny doniczkowe nie powinny cierpieć z powodu nadmiernej ilości wody. Ich podatność na choroby i szkodniki mogłaby wtedy znacznie wzrasta, a tym samym zmniejsza się ich potencjał rozwojowy. Częstą przyczyna więdnięcia jest zbyt zimne, ciemne miejsce, mała wilgotność pomieszczenia, w której znajduje się roślina.

 

Zbyt obfite podlewanie

Korzenie potrzebują powietrza tak samo jak wody. Zaburzenie w gospodarce wodnej rośliny mogą spowodować pogorszenie jej kondycji, a w końcu także obumarcie korzeni. Znajdując się w tym stadium, roślina może przestać rosnąć, a w końcu zupełnie uschnąć. Zagrożeniem dla roślin są plastikowe doniczki, które nie wskażą nam, że roślina stoi w wodzie. Natomiast gliniane pokrywają się na zewnątrz warstwą nalotu. Nawet rośliny z natury lubiące wilgoć, jak dracena czy niedośpian (Hypoestes), źle znoszą przesycenie ziemi wodą.

Co dalej?

Należy wyjąć roślinę z doniczki, by móc wyczyścić ją i wydezynfekować, jeżeli jest pokryta nalotem. Następnie pozwólmy roślinie zupełnie wyschnąć, Nadmiar wilgoci zwykle szybciej spływa z boku na bok niż z góry w dół, dlatego też należy ułożyć ją na boku, na warstwie suchego, lecz dobrze wchłaniającego materiału. Papier dobrze spełni rolę sorbenta i wchłonie nadmiar wilgoci z ziemi. Jeżeli jest bardzo nasiąknięta, być może będzie trzeba zmieniać podkład kilka razy.
Nie wolno wyciskać nadmiaru wilgoci z bryły korzeniowej, gdyż jeszcze bardziej uszkodziłoby to system korzeniowy. Zwykle najlepszym wyjściem jest pozostawienie procesu schnięcia naturze. Zostawmy więc roślinę na noc w miejscu niezbyt chłodnym, bez przeciągów, z dala od ostrego światła i grzejników, czy innych źródeł ciepła.

Przed ponownym umieszczeniem rośliny w doniczce, trzeba sprawdzić system korzeniowy, Zdrowe korzenie mają biały rdzeń . Szukajmy także wszelkich śladów działania szkodników, by móc przygotować się na leczenie rośliny i pod tym kątem. Należy dać roślinie trochę czasu na to, by odzyskała siły po ciężkich przejściach. Usuwanie szkodników zostawiamy na później .
Pamiętajmy też, że różne rodzaje gleby mają różne wymagania odnośnie wody, Przykładowo, kompost na bazie torfu bywa trudny do kontrolowania, gdyż często pochłania dużo wody, Lepiej podlewać go częściej, jednak mniejszymi ilościami wody.

 

Objawy przelania

Zbyt dużo wody powoduje żółkniecie liści i czernienie łodyg. Pierwszą oznaką nadmiaru wody może być zwijanie się i opadanie liści . Jeżeli objawom tym towarzyszy żółknięcie liści, przyczyną jest nadmierne podlewanie. Nadmiar wody dotknie wiele liści naraz. Jeżeli roślina straciła ich większość, może jest już za późno na ratunek, Inne objawy nadmiaru wody to zbyt obfity rozwój korzeni i czerniejące łodygi , kaktusy stają się gąbczaste. Często musimy wyrzucić chorą roślinę. Możliwe jest uratowanie zdrowych części przez odcięcie ich i ukorzenienie.
Jeżeli zamierzasz posadzić roślinę do zupełnie świeżej mieszanki sadzeniowej, warto dodać do niej piasek. Może on zwiększyć drenaż nawet o 25%.