Przesuszenie

Jeżeli zapomnieliśmy dłuższy czas podlewać rośliny, często jest jeszcze czas by je uratować. Większość problemów powiązanych z przesuszeniem roślin wynika z użycia ziemi kompostowej na bazie torfu, która gdy raz wyschnie, trudno ją ponownie nasączyć wodą, a często jest to po prostu niemożliwe.

Jeśli ziemia torfowa wysycha i kurczy się. W takich wypadkach należy nalać tyle wody, aż zacznie ona wypływać przez otwory w dnie doniczki. Jednak w wypadku, gdy kompost się skurczył, woda ominie bryłę korzeniową, spływając po wnętrzu doniczki, Aby temu zapobiec, konieczne jest wcześniejsze ubicie kompostu w taki sposób, by znowu przylegał do brzegów doniczki (zobacz na następnej stronie). Może zajść również konieczność dosypania ziemi w celu podniesienia jej poziomu.

Zrezygnowanie z podłoża na bazie torfu nie zawsze jednak jest korzystnym rozwiązaniem. Tak jest choćby w przypadku rośliny w wiszącym koszu. Kosz, roślina i kompost razem wzięte mogą być bardzo ciężkie, więc może zajść potrzeba użycia lekkiej ziemi torfowej lub  mieszanki na bazie włókna kokosowego. 

Symptomami braku wody jest nagłe opadanie wyglądających zdrowo liści ukorzenionych roślin, szybkie więdnięcie kwiatów i opadanie całych pąków kwiatowych.

Kaktusy i sukulenty o soczystych liściach nie potrzebują zbyt dużo wody . Jeżeli roślina ma zdrowy wygląd, podlewajmy ją oszczędnie. Jeśli pojawiają się ślady zmarszczek i dołków w miejscach dla danego gatunku nienaturalnych, trzeba nieco zwiększyć ilość podawanej wody.

Przywracanie do życia

Trzeba stwierdzić, czy roślina osiągnęła już stopień trwałego zwiędnięcia, czy da się ją uratować. Umieśćmy roślinę w doniczce w letniej  wodzie, sięgającej do połowy wysokości doniczki. Pozostawiamy ją tak na kila godzin. Jeżeli cała woda zostanie wchłonięta, uzupełniamy ją i zostawiamy roślinę jeszcze na 30 minut. Czynność tę należy powtarzać w miarę potrzeby, aż roślina wchłonie potrzebną jej ilość wody. Nadmiar wody trzeba odlać i ustawić doniczkę w takim miejscu, gdzie woda będzie mogła swobodnie spływać.

Wiszące kosze, ze względu na swe często trudno dostępne położenie, mogą sprawiać kłopoty przy podlewaniu. Rośliny należy zawsze dobrze podlać tuż po posadzeniu, a następnie starać się utrzymać podłoże w wilgoci przez cały okres wzrostu, nie pozwalając mu wyschnąć. Jeżeli jednak tak się stanie, stosujemy rady podane powyżej. Musimy pamiętać, aby odczekać dość długi okres czasu, aby nadmiar wody miał czas odciec z kosza.

Kiedy roślina znowu zacznie się dobrze rozwijać, powyższe zalecenia dotyczące podlewania można zastosować także do nawożenia roślin. Przede wszystkim pamiętajmy, by nigdy nie podawać nawozu ani nie stosować insektycydów. Gdy roślina cierpi z powodu nadmiernego podlewania lub przesuszenia, trzeba najpierw zawsze poczekać, aż odżyje.

OZNAKI PRZESUSZENIA

Rośliny liściaste
Przesuszeniu często towarzyszy brak odpowiedniej wilgotności. W obu przypadkach oznaki są podobne:brązowe, pomarszczone brzegi liści, plamy na liściach, roślina jest wysuszona i krucha w dotyku.

Kaktusy i sukulenty
Chociaż nie potrzebują obfitego podlewania,  jeżeli zauważymy pomarszczone liście albo wgłębienia powstałe na liściach, należy zacząć interweniować