Jak ochronić ogród przed psem?

 

Niewidoczna linia pod napięciem skutecznie zniechęci czworonoga do przekraczania wyznaczonej  granicy. Dotkniecie przewodu spowoduje wysłanie sygnału ostrzegawczego, jeśli zwierzak go zignoruje zostanie łagodnie, ale skutecznie odstraszony prądem. Urządzenia takie dostepne są zarówno w tradycyjnych sklepach ogrodniczych jak i w sklepach internetowych.
W taki sposób można ochronić warzywnik, basen, oczko wodne, wszelkie furtki i ogrodzenia. 

Plamy na trawniku

Na trawie pod wpływem moczu tworzą się żółte plamy. Najlepszym sposobem na ratowanie murawy jest rozcieńczenie moczu psa wodą zaraz po załatwieniu się. Jeśli jest za późno i trawa brązowieje trzeba dobrze podlać wodą to miejsce i obsiać go ponownie mieszanką traw, lub zastąpić kwadratowym kawałkiem darni podobnej wysokości.

Psy a warzywa

Bardzo dobrze spisuje się drewniane ogrodzenie. Przy słupkach warto posadzić jakieś intensywne w kolor kwiatów  jednoroczne pnącza np nasturcje.

Bariery

Jeśli nie chcemy aby nasz pupil wchodził na teren ogrodu musimy posadzić na obrzeżach berberysy, ogniki, róże albo inne kłujące krzewy. Pamiętajmy o dobrze zabezpieczonych pojemnikach na śmieci, aby nie wabiły one zapachem rozkładającego się jedzenia. Możemy spróbować również rozsypać zmielony pieprz ten sposób również skutecznie odstraszy psa na jakiś czas.