Biedronki - nienasyceni sprzymierzeńcy

Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie walki z mszycami bez tych małych owadów. Jeżeli nasz ogród nie jest nadmiernie opanowany przez mszyce, ci mali drapieżcy skutecznie sobie z nimi poradzą.

Na świecie żyje wiele gatunków biedronek. Zróżnicowane są pod względem ubarwienia i liczby kropek. W Polsce najpopularniejszą  jest  biedronka siedmiokropka.

 

Biedronki są bardzo liczne ponieważ mają mało naturalnych wrogów. Ich jaskrawoczerwone  pokrywy skrzydeł skutecznie odstraszają i zniechęcają ptaki.

Podstawowym pokarmem dorosłych biedronek i ich larw są mszyce, a także miodówki, mączliki, czerwce, roztocza, przędziorki i inne drobne owady.

Jak zwabić biedronki ?

Najlepiej jeżeli w naszym ogrodzie żyje jak najwięcej biedronek. Możemy ręcznie zbierać te owady i przynosić do naszego ogrodu, jest to jednak dość pracochłonne. Skutecznie możemy je  zwabić poprzez opryskiwanie szczególnie zagrożonych przez mszyce roślin raz w tygodniu lekko posłodzoną wodą (1/2 łyżki cukru na litr wody). Na opryskiwanych roślinach biedronki pojawią się wcześniej i liczniej niż na pozostałych i mszyc będzie znacznie mniej.

Możemy pozostawić w ogrodzie kilka kęp pokrzyw. Na nich żerują pewne mszyce, które nie atakują innych roślin, a zwabiają biedronki. Zwiększą one liczebność i zaatakują mszyce żyjące na warzywach, kwiatach, krzewach i drzewach owocowych. 

Najbardziej żarłoczne są starsze larwy oraz owady dorosłe. Larwy zupełnie nie przypominają osobników dorosłych - są wydłużone, czarne, żółto kropkowane. Liczba mszyc zjadanych przez biedronkę zależy od jej gatunku i stadium rozwojowego oraz od gatunku mszycy.

Zimę biedronki spędzają ukryte w zakamarkach domu i w ogrodzie. Idealną kryjówką jest sterta suchych liści, stos kamieni, altana, garaż. Czasem możemy je znaleźć nawet wśród roślin doniczkowych. 

Używając w ogrodzie preparatów przeciwko szkodnikom roślin wybierajmy tylko takie, które działają selektywnie. W naszym ogrodzie obok mszyc, czerwców i innych szkodników żyje mnóstwo owadów pożytecznych.