Naturalni wrogowie

Zamiast sięgać po środki chemiczne, aby zwalczyć szkodniki roślin na naszych roślinach ogrodowych wykorzystajmy naturę do walki z nimi. Poniżej prezentujemy metody przywabiania naszych naturalnych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.

 

Żaby i ropuchy uwielbiają ślimaki i stonogi. Jeżeli zbudujemy staw czy małe oczko wodne w naszym ogrodzie pozwólmy zamieszkać tam tym płazom. pomogą nam w walce z wieloma różnymi szkodnikami.

Ściółkując ziemię liśćmi i zielonym nawozem robiąc głębokie zagony przywabimy chrząszcze i krocionogi, a te pomogą nam w walce z nicieniami, rolnicami, jajami owadów w glebie.


Sadząc w ogrodzie różnorodną roślinność przywabiamy biedronki i złotooki, które rozprawią się z mszycami, czerwcami, miodówkami, przędziorkami i larwami zwójek. Warto posadzić w ogrodzie rośliny miododajne, które przywabią pożyteczne owady  jak  facelię, grykę, krwawniki, lawendę, macierzankę, a także jarzębinę, lipę i robinię.


Larwy bzygów, które pomagają w walce z mszycami przywabią posadzone aksamitki, nasturcje, mak i powój trójbarwny


Chociaż trudno przywabić jeże warto zostawić w ogrodzie trochę dzikiej łąki, zarośli, aby mogły tam znaleźć schronienie. Pomogą nam walczyć ze ślimakami, drutowcami, rolnicami i stonogami.


Jak zwabić ptaki do naszego ogrodu opisujemy w osobnym artykule.