Pogotowie ogrodnicze

Przelanie roślin

Jeżeli nadmiernie podlaliśmy roślinę, musimy szybko zareagować, wtedy uda nam się łatwo usunąć ewentualne skutki.

Rośliny doniczkowe nie powinny cierpieć z powodu nadmiernej ilości wody. Ich podatność na choroby i szkodniki mogłaby wtedy znacznie wzrasta, a tym samym zmniejsza się ich potencjał rozwojowy. Częstą przyczyna więdnięcia jest zbyt zimne, ciemne miejsce, mała wilgotność pomieszczenia, w której znajduje się roślina.

Czytaj więcej: Przelanie roślin

Przesuszenie

Jeżeli zapomnieliśmy dłuższy czas podlewać rośliny, często jest jeszcze czas by je uratować. Większość problemów powiązanych z przesuszeniem roślin wynika z użycia ziemi kompostowej na bazie torfu, która gdy raz wyschnie, trudno ją ponownie nasączyć wodą, a często jest to po prostu niemożliwe.

Plamy na liściach

Przyczyny pojawienia się plam na liściach może być wiele. Często są one niegroźne, niekiedy potrzebna jest szybka interwencja.

Zdarzają się sytuacje, kiedy jedna lub więcej hodowanych przez nas roślin cierpi z powodu trudnych do zidentyfikowania przyczyn. Następuje to, kiedy na liściach pojawiają się różnego rodzaju plamy i zniekształcenia.

Czytaj więcej: Plamy na liściach

Rośliny, które chronią ogród

Na pewno każdy z nas słyszał, że określone gatunki roślin warto sadzić pomiędzy innymi dlatego, iż te pierwsze mają właściwości odstraszania szkodników czy chronią przed chorobami rośliny rosnące w pobliżu. Oczywiście nie chronią one w sposób kompleksowy naszych zagonów, a jedynie zmniejszają ryzyko porażenia roślin przez patogeny czy obecność szkodników. Poniżej przedstawiamy listę takich roślin i na jakie patogeny czy szkodniki roślin działają. Warto na etapie projektowania ogrodu tak go zaplanować, aby również te rośliny znalazły się w naszym ogrodzie :

 

 • Hyzop lekarski - odstrasza rolnice, niszczy chorobotwórcze bakterie glebowe

 • Aksamitka rozpierzchła - odstrasza gryzonie i krety, zmniejsza liczebność nicieni

 • Majeranek ogrodowy - odstrasza szkodniki marchwi, cebuli i warzyw kapustnych

 • Szałwia lekarska - odstrasza rolnice, gąsiannice, mszyce, ślimaki

 • Skrzyp polny - niszy patogenne grzyby glebowe

 • Nasturcja - odstrasza gryzonie i ślimaki

 • Gorczyca biała- roślina na zielony nawóz, niszy patogeny glebowe

 • Rzepak ozimy- roślina na zielony nawóz, niszy patogeny glebowe

 • Żyto - roślina na zielony nawóz, niszy patogeny glebowe i ogranicza ilość szkodników glebowych

 • Gryka - roślina na zielony nawóz, ogranicza rozwój pędraków

 • Nostrzyk - roślina na zielony nawóz, niszy patogeny glebowe, odstrasza gryzonie

 • Korona cesarska - odstrasza gryzonie

 

Trujące rośliny w ogrodzie

 Zatrucia u dzieci są bardzo niebezpieczne, dlatego powinniśmy zrezygnować z roślin, które zawierają substancje trujące lub są kujące jeżeli mamy małe dzieci. Możemy ewentualnie posadzić je w takim miejscu, aby dzieci oraz zwierzęta nie miały do nich dostępu. Poniżej przedstawiamy listę niebezpiecznych roślin:

 

Wszystkie części rośliny trujące   tojad, kasztanowiec, bieluń, cis, konwalia, naparstnica, oleander, zimowit, wawrzynek wilcze łyko, rącznik, ostróżka, wilczomlecz, bluszcz, ciemiernik, glicynia, ruta, narcyz, złotokap, hiacynt, wiciokrzew
Trujące liście  krasnolica, pierwiosnek
Trujące jagody, nasiona  trzmielina, ligustr, laurowiśnia wschodnia, wilec, łubin
Rośliny kłujące  róża, rokitnik, aralia, berberys, głóg, grochodrzew, niektóre iglaki, ognik, oset, mahonia, popłoch, rokitnik

Jak ochronić ogród przed psem?

 

Niewidoczna linia pod napięciem skutecznie zniechęci czworonoga do przekraczania wyznaczonej  granicy. Dotkniecie przewodu spowoduje wysłanie sygnału ostrzegawczego, jeśli zwierzak go zignoruje zostanie łagodnie, ale skutecznie odstraszony prądem. Urządzenia takie dostepne są zarówno w tradycyjnych sklepach ogrodniczych jak i w sklepach internetowych.
W taki sposób można ochronić warzywnik, basen, oczko wodne, wszelkie furtki i ogrodzenia. 

Plamy na trawniku

Na trawie pod wpływem moczu tworzą się żółte plamy. Najlepszym sposobem na ratowanie murawy jest rozcieńczenie moczu psa wodą zaraz po załatwieniu się. Jeśli jest za późno i trawa brązowieje trzeba dobrze podlać wodą to miejsce i obsiać go ponownie mieszanką traw, lub zastąpić kwadratowym kawałkiem darni podobnej wysokości.

Psy a warzywa

Bardzo dobrze spisuje się drewniane ogrodzenie. Przy słupkach warto posadzić jakieś intensywne w kolor kwiatów  jednoroczne pnącza np nasturcje.

Bariery

Jeśli nie chcemy aby nasz pupil wchodził na teren ogrodu musimy posadzić na obrzeżach berberysy, ogniki, róże albo inne kłujące krzewy. Pamiętajmy o dobrze zabezpieczonych pojemnikach na śmieci, aby nie wabiły one zapachem rozkładającego się jedzenia. Możemy spróbować również rozsypać zmielony pieprz ten sposób również skutecznie odstraszy psa na jakiś czas.

 

Biedronki - nienasyceni sprzymierzeńcy

Chyba nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie walki z mszycami bez tych małych owadów. Jeżeli nasz ogród nie jest nadmiernie opanowany przez mszyce, ci mali drapieżcy skutecznie sobie z nimi poradzą.

Na świecie żyje wiele gatunków biedronek. Zróżnicowane są pod względem ubarwienia i liczby kropek. W Polsce najpopularniejszą  jest  biedronka siedmiokropka.

Czytaj więcej: Biedronki - nienasyceni sprzymierzeńcy

Naturalni wrogowie

Zamiast sięgać po środki chemiczne, aby zwalczyć szkodniki roślin na naszych roślinach ogrodowych wykorzystajmy naturę do walki z nimi. Poniżej prezentujemy metody przywabiania naszych naturalnych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.

Czytaj więcej: Naturalni wrogowie