Październik

Drzewa i krzewy owocowe

Kończymy zbiór najpóźniejszych odmian jabłek i gruszek. Zabezpieczamy pnie brzoskwiń przed mrozem, a  drzewa owocowe ściółkujemy słomą, liśćmi, lub trocinami.

  • Aronia

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

Październik to najlepszy czas do sadzenia i przesadzania drzew i krzewów owocowych. Pamiętajmy o przycięciu uszkodzonych korzeni sadzonych roślin. Przygotowujemy dołki dla drzewek i krzewów. Nawozimy dobrze  rozłożonym nawozem organicznym i zaopatrujemy w paliki. Najlepsze dla amatorów są odmiany odporne na choroby, dające obfite plony i niewymagające częstego opryskiwania, np.:

  • jabłonie 'Gold Star', 'Ligol', 'Champion'
    grusze 'Bonkreta Wiliamsa', 'Faworytka', 'Konferencja'
    śliwy 'Renkloda Ulena', 'Węgierka Wczesna'
    wiśnie 'Łutówka', 'Northstar'. 


Na glebach żyznych możemy posadzić odmiany na podkładkach karłowych, na słabszych sadzimy drzewka na podkładkach półkarłowych.
Wielkość dołka musi być na tyle duża, aby korzenie nowo posadzonych roślin mogły się swobodnie w nim zmieścić. Korzenie obsypujemy żyzną ziemią, podlewamy wodą. Miejsce szczepienia powinno znajdować się ponad powierzchnią gleby. Drzewka sadzimy 2-3 cm głębiej niż w szkółce, natomiast krzewy porzeczek i agrestu krzaczastego 5-7 cm głębiej niż rosły w szkółce.

Pobieramy zdrewniałe sadzonki porzeczek, przygotowujemy sadzonki winorośli.

Cięcie i formowanie

Wycinamy  i palimy pędy malin i jeżyn po zakończeniu owocowania.

Rośliny skalne i wodne

Wiele roślin wodnych jest zbyt wrażliwa na polskie zimy i nie przetrwa pierwszych przymrozków w oczku wodnym. Dlatego trzeba przechowywać w jasnym chłodnym miejscu np. w dużym wiadrze z wodą w garażu.

Piscję, salwinię, hiacynta wodnego wyławiamy i przechowujemy w pojemniku z wodą ustawionym w jasnym miejscu w temperaturze 15-18 st. C. Wiosną przełożone z powrotem do sadzawki szybko się zregenerują.

Pamiętajmy o usuwaniu opadłych liści ze zbiorników wodnych, usunięciu chwastów, resztek roślin z okolic zbiorników wodnych. Przycinamy również rośliny zanurzone w wodzie, usuwamy obumarłe liście. Zimujące gatunki ryb możemy dokarmiać tylko w słoneczne i cieple dni. Gdy w dzieñ temperatury są niższe niż 10 st. C, ryb nie należy karmić. 

Dzielimy karpy zbyt rozrośniętych roślin, usuwamy muł. Nie usuwamy natomiast zeschniętych roślin szuwarowych. Ułatwiają one wymianę gazową pomiędzy wodą a powietrzem i utrudniają zamarzanie tafli wody. Demontujemy  wszystkie urządzenia, takie jak filtry, wodotryski, fontanny i pompy. Zimę powinny spędzić zanurzone w wodzie w garażu lub piwnicy. Przechowywanie pomp na sucho grozi wysuszeniem uszczelek i rozszczelnieniem pompy.  .
Pomyślmy również o zamontowaniu specjalnych pływaków czy innych dostępnych w handlu urządzeń, które zapobiegają zamarzaniu tafli wody. Dzięki nim ryby będą miały nawet w najmroźniejszą zimę dostęp niezbędnego tlenu

Trawnik

Po raz ostatni kosimy trawnik, jeżeli pogoda na to pozwala. Ostrza ustawiamy wysoko. Starannie wygrabiamy opadłe liście i skoszoną trawę, ponieważ mogą być one przyczyną infekcji grzybowych. Przewietrzamy trawnik i spulchniamy glebę. Do tego celu używamy areatora lub wertykulatora. Jeżeli nie posiadamy takich sprzętów, lub nie planujemy ich zakupu można je wypożyczyć w najbliższej wypożyczalni sprzętu ogrodniczego.

Przygotowujemy glebę pod nowy trawnik, przekopujemy ją głęboko, pozostawiamy w ostrych skibach. Wyrównania terenu i wysiewu nasion dokonamy na wiosnę.

Jeżeli nie zrobiliśmy wcześniej drenażu i odpływu wody z trawnika  musimy dokonać tego teraz.

Zwalczamy larwy rolnic i innych szkodników glebowych, jeżeli zauważymy objawy chorób na murawie stosujemy odpowiednie fungicydy systemiczne

Drzewa, krzewy, pnącza

Podlewamy i ściółkujemy nowo posadzone rośliny, przywiązujemy  nowe pędy pnączy i uszczykujemy  stożki  wzrostu.

W tym miesiącu tak jak w całym ogrodzie musimy przygotować rośliny do zimy.

Sadzenie

Przesadzamy duże egzemplarze cisów przygotowane do przesadzenia w zeszłym roku, przygotowujemy cisy do przesadzenia w przyszłym roku. Sadzimy i przesadzamy młode iglaki.
Do połowy października możemy też przesadzać krzewy i drzewa iglaste. Rośliny iglaste źle znoszą przesadzanie, należy je więc wykopać z jak największą bryłą korzeniową. Aby ziemia nie odpadła od korzeni, dobrze jest przed przesadzaniem obficie podlać roślinę. Jeżeli chcemy przesadzić większe okazy drzew,  zlećmy to zadanie wyspecjalizowanej firmie.
Krzewy zimozielone, takie jak różaneczniki, laurowiśnie, berberysy czy pierisy, osłaniamy agrowłókniną, aby nie przypalało je ostre, zimowe słońce. Pod wieloma wrażliwymi drzewami, np. magnoliami, i krzewami o zimozielonych liściach, takimi jak rododendrony czy pierisy, trzeba pokryć ziemię grubą warstwą kory - zabezpieczy to glebę przed przemarzaniem, a - co najważniejsze - zatrzyma w niej wilgoć. 

Cięcie i formowanie

Usuwamy uschnięte gałęzie drzew i krzewów. Młode pędy glicynii przycinamy nad trzecim, czwartym liściem. Przycinamy również żywopłot z roślin iglastych, ligustru i buku, a także krzewy, które zakończyły kwitnienie (lawenda, prusznik)

Róże pnące muszą być dobrze przymocowane, musimy szczególnie pamiętać o przywiązaniu  nowych pędów róż. Po przekwitnięciu róż wielokwiatowych skracamy pędy o połowę.

Róże pienne zabezpieczamy na zimę przyginając do ziemi i obsypując ziemią. Popularnym sposobem jest również ochrona poprzez otulenie krzewów słomą czy innym izolującym materiałem, 

Przygotowujemy zagony pod róże, wkopujemy dużą ilość dobrze rozłożonej materii organicznej. Na istniejących zagonach z dobrze przefermentowanym obornikiem mieszamy wierzchnią warstwę ziemi. Jeżeli chcemy zastosować nawozy mineralne wybieramy te specjalnie skomponowane do jesiennego nawożenia.

Jeżeli zauważyliśmy , że któryś z pędów choruje, wówczas usuwamy ten pęd, jak również chore opadłe liście i palimy. W październiku pamiętajmy też o odchwaszczeniu krzewów wszystkich róż w naszym ogrodzie.

Rozmnażanie 

Jeżeli chcemy  rozmnożyć różaneczniki robimy odkłady, zajmie to ok trzy, cztery lata. Z krzewów liściastych i zimozielonych pobieramy półzdrewniałe sadzonki i ukorzeniamy je w zimnym inspekcie

Pobieramy półzdrewniałe sadzonki z wrzosu i wrzośca

Sadzonki z hortensji ukorzeniamy w zimnym inspekcie w małych doniczkach na przepuszczalnym podłożu

 Jeżeli chcemy przesadzić krzewy róż przycinamy uszkodzone korzenie, sadząc nowe krzewy obficie podlewamy krzewy i obsypujemy ziemią