Marzec

Wiosna

W pierwszych dniach marca możemy poczuć prawdziwą wiosnę. Nabrzmiewają pąki drzew i krzewów, trawnik zaczyna się zielenić, kwitną wiosenne rośliny - krokusy, oczary i inne. 

Można już ściągnąć zimowe osłony na roślinach. Należy jednak kontrolować pogodę i w razie zapowiadanych nocnych mrozów przykryć wrażliwe gatunki.

Pierwszym zabiegiem w ogrodzie na pewno powinno być nawożenie gleby. Można użyć własnoręcznie zrobionego kompostu w myśl idei ZERO WASTE, zrobić nawóz samodzielnie (np. ze skórek bananów, skorupek jajek) bądź zakupić gotowe preparaty w sklepach ogrodniczych przeznaczone dla określonych grup roślin. 

Pierwsze nawożenie trawnika polecamy połączyć z wertykulacją, aby nawóz wniknął w pobliże korzeni

 

Drzewa, krzewy, pnącza w marcu

Przygotowujemy miejsce pod różaneczniki i azalie. Dodajemy torf ogrodniczy lub gotową ziemię do różaneczników. Nawozimy obornikiem i nawozami o niskiej zawartości wapnia.

Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, rozdrobnionej kory lub żwiru.

Zabiegi cięcia i formowania powinny być zakończone przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Silnie tniemy wierzby i derenie, strzyżemy żywopłoty. 

Wrzośce i wrzosy rozmnażamy poprzez odkłady lub przez sadzonki z piętką. Sadzonki ukorzeniamy w zimnym inspekcie.

Zabezpieczamy przed wyłamaniem przez wiatr drzewka, które posadziliśmy na jesieni..

Budleję, tawułę drobną, hortensję ogrodową, tamaryszki silnie przycinamy. Natomiast tylko nieznacznie przycinamy żylistki, kaliny i tawuły.

Przygotowujemy i nawozimy obornikiem lub torfem podłoże pod nowe krzewy róż. Ziemię wokół zimujących krzewów usypaną w kopczyki rozgarniamy. Zdejmujemy zabezpieczenia zimowe z róż piennych.

Kiedy pogoda pozwala dokonujemy cięcia krzewów róż. Zdrewniałe sadzonki przygotowane i zadołowane w grudniu wysadzamy do ciepłych inspektów, które zabezpieczamy przed późnymi przymrozkami.

Drzewa i krzewy owocowe w marcu

Przed pękaniem pąków brzoskwiń opryskujemy je przeciw kędzierzawości liści. Na pozostałych drzewach owocowych przed pękaniem paków możemy zastosować oprysk olejem mineralnym.

Przycinamy odmiany drzew owocowych bardziej wrażliwych na chłody. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, suche, uszkodzone i chore.

Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie. Warto wyłożyć ściółkę z obornika, kory, żwiru.

Najlepszym terminem uszlachetniania drzew i krzewów jest przełom marca i kwietnia.

Rośliny rabatowe w marcu

Kiedy na dworze zrobi się już ciepło zdejmujemy zimowe okrywy roślin. Ostrożnie zdejmujemy okrywy z roślin wrażliwych na mróz.
Przygotowujemy rabaty - usuwamy resztki uschniętych pędów i liści.
 
Ugniatamy ziemię wokół bylin wysadzonych przez mróz.
Pikujemy rośliny z lutowego siewu. Starannie je pielęgnujemy.
W marcu możemy jeszcze wysadzać cebule tulipanów. 
Pobieramy sadzonki wierzchołkowe fuksji, pelargonii i złocieni.
 
Na stałe miejsca pod koniec miesiąca wysiewamy mak lekarski, groszek pachnący, maciejkę, rezedę wonną, powój trójbarwny, smagliczkę nadmorską.
Na rozsadniku wysiewamy następujące gatunki: lwią paszczę, wyżlin większy, cynię, nagietek lekarski, portulakę wielkokwiatową. W marcu możemy również wysiać nasiona bylin: orlików, łubinów, astrów alpejskich, dzwonków karpackich.
 
Nawozimy rośliny cebulowe saletrą amonową. Nawóz ostrożnie mieszamy z ziemią wokół roślin. 

Rośliny skalne i wodne

Usuwamy zanieczyszczenia z basenów i innych zbiorników wodnych. Zdejmujemy zimowe okrywy z roślin wodnych. Usuwamy uszkodzone i gnijące fragmenty kłączy, liści i pędów. Do koszy z roślinami wodnymi dodajemy żyznej ziemi zmieszanej z nawozami.

Wysiewamy nasiona roślin skalnych do skrzynek, które wystawiamy na zewnątrz i przykrywamy szybą, aby nie zostały wymyte.
Przygotowujemy miejsce pod nowy ogródek skalny, rozpoczynamy budowę nowych zbiorników wodnych. Wykopujemy, dzielimy i przesadzamy rośliny.
 
Zimowe pączki pływacza i żabiścieku wrzucamy do stawu. Jeżeli temperatura jest dostatecznie wysoka rozpoczynamy karmienie ryb w zbiornikach wodnych. 

Warzywa i zioła w marcu

Nawozimy warzywa, które przezimowały w gruncie - szpinak, sałatę, warzywa wieloletnie. Do doniczek lub skrzynek wysiewamy nasiona pomidorów odmiany wysokie papryki i niektórych ziół.

Do ciepłego inspektu wysiewamy  nasiona sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, selerów, porów, oberżynę, brokuł włoski, kalafior. Jeżeli ziemia rozmarznie w zimnym inspekcie wysiewamy rzodkiew, rzodkiewkę, szpinak i marchew.

Na zagonach, na których wysialiśmy bób i groch rozkładamy siatkę lub włóczkę aby zabezpieczyć nasiona przed ptakami.

Trawnik

Stosujemy aerację gleby pod istniejącym trawnikiem, rozsiewamy piasek i stosujemy wertykulator. Staranie przeczesujemy trawnik, usuwając stare liście i suchą trawę.

Gdy już trawnik obeschnie możemy wysiać nawozy mineralne. Stosujemy nawozy o powolnym uwalnianiu. 

Jeżeli planujemy założyć nowy trawnik starannie przygotowujemy glebę pod nowy trawnik. Jak zakładać nowy trawnik piszemy w artykule "Zakładamy trawnik".

Pod koniec miesiąca możemy zastosować herbicyd, jeżeli zachodzi taka potrzeba. 

Jeżeli w marcu zdarzy się przymrozek lub spadnie śnieg unikamy chodzenia po murawie. Deptanie może uszkodzić murawę oraz pogarsza stosunki wodno-powietrzne w glebie.