Maj

Warzywa i zioła

Przekopujemy zagony, dzięki temu uniemożliwimy rozwój chwastów. Robimy to ostrożnie między rzędami, aby nie uszkodzić siewek warzyw i nie wykopać nasion.

Do ciepłego inspektu wysiewamy  nasiona sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, selerów, porów, oberżynę, brokuł włoski, kalafior.

Do gruntu wysiewamy lub wysadzamy koper, hyzop, melisę, miętę lawendę, rozmaryn, trybulę, pietruszkę naciową i szałwię. Z warzyw siejemy do gruntu szpinak, cebulę,  rzodkiew, rzodkiewkę, marchew, pasternak, skorzonerę.

Na zagonach, na których wysialiśmy bób i groch rozkładamy siatkę lub włóczkę aby zabezpieczyć nasiona przed ptakami.

Jeżeli w ogrodzie mamy zeszłoroczne zioła - lawendę, tymianek, szałwię, szczypiorek, estragon , miętę pieprzową - wykopujemy je i dzielimy.

Trawnik

Stosujemy aerację gleby pod istniejącym trawnikiem, rozsiewamy piasek i stosujemy wertykulator. Staranie przeczesujemy trawnik, usuwając stare liście i suchą trawę. Wyrównujemy kretowiska, garby i zasypujemy zagłębienia, w razie konieczności lekko wałujemy trawnik.

Jeżeli planujemy założyć nowy trawnik starannie przygotowujemy glebę pod nowy trawnik. Jak zakładać nowy trawnik piszemy w artykule "Zakładamy trawnik".

Obsiewamy miejsca na trawniku, gdzie murawa jest uszkodzona przez ptaki, deptanie czy choroby. Możemy także wyłożyć nowa gotową darń.

Jeżeli stosowaliśmy herbicydy wówczas nie stosujemy takiej suchej ściętej trawy do ściółkowania innych roślin. Jeżeli dodamy ją do kompostu musi przeleżeć w pryzmie przynajmniej pół roku. Suchej trawy nie należy także stosować jako ściółki pod inne rośliny ponieważ może zawierać nasiona chwastów lub grzybów chorobotwórczych. 

Rośliny skalne i wodne

Przygotowujemy nowy staw z roślinami wodnymi. Dno i brzegi naszego oczka pokrywamy warstwą żyznej ciężkiej ziemi o odczynie obojętnym lub alkaicznym. Rośliny wysadzamy dopiero, gdy gleba osiądzie.
Wysadzamy  rośliny  wodne wymagające głębokiej wody. Wprowadzamy rośliny pływające,  na brzegu  zbiornika sadzimy  paprocie, tawułki i pierwiosnki.  Napowietrzacze umieszczamy na dnie stawu i obciążamy kamieniami.

Rośliny wodne dzielimy i przesadzamy do nowych koszy, a ziemię w takich koszach przykrywamy żwirem, aby zapobiec wypłukaniu. Dzielimy kłącza grzybieni, każda część  musi mieć pąk wzrostowy.

Przesadzamy również byliny skalne. Starannie uprawiamy glebę wokół rosnących roślin, uzupełniamy ubytki.

Siewki w szklarniach pikujemy i przesadzamy do głębszych pojemników z przepuszczalnym podłożem. 

Drzewa i krzewy owocowe

Kończymy przycinanie  drzew owocowych. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, suche, uszkodzone i chore.

Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, kory, żwiru. Młode drzewka silnie przycinamy, aby lepiej się przyjęły. Drzewka, które sadzimy teraz sadzimy głębiej niż na jesieni, wokół nich dobrze zrobić rowki zbierające wodę.

Pędy winorośli silnie przycinamy, tak aby na każdym krzewie zostały po 4 jednoroczne łozy z 10 oczkami każda.

Wysadzamy do gruntu uzyskane na jesieni sadzonki winorośli i porzeczek.

Stosujemy herbicydy na ziemię wokół drzewek i krzewów. Powierzchnię pod drzewami i krzewami oraz zagony malin, jeżyn i truskawek śiółkujemy.

Jeżeli meteorolodzy zapowiadają przymrozki należy osłonić wrażliwe drzewa i krzewy agrowłókniną.

Aby brzoskwinie zawiązały większą ilość owoców można spryskiwać delikatnie kwiaty wodą, oczywiście w czasie ciepłych dni, bez przymrozków. 

Drzewa, krzewy, pnącza

Kończymy wysadzanie krzewów zimozielonych, wysadzamy rośliny wrażliwe i delikatne takie jak powojniki, fuksje, żarnowce, hortensje. Po posadzeniu silnie je przycinamy oraz  i obficie podlewamy. Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, rozdrobnionej kory lub żwiru.

Nowo posadzone żywopłoty odchwaszczamy i okopujemy.  Wrzośce i wrzosy rozmnażamy poprzez odkłady lub przez sadzonki z piętką. Sadzonki ukorzeniamy w zimnym inspekcie.

Pnącza i krzewy rosnące pod ścianami podwiązujemy. Usuwamy odrosty korzeniowe lilaków.

Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany np różaneczników i azalii, wycinamy stare i osłabione pędy  krzewów takich jak pierris, tawuły, złotlin, porzeczki. Jeżeli na którejś z gałęzi ptaki założyły gniazdo zostawiamy tę gałąź , a wycinamy ją dopiero po wylocie młodych z gniazda.

Przysłowia majowe

Na pierwszy maja szron, obiecuje hojny plon.maj w ogrodzie

Majowe błoto to szczere złoto.

Deszcz w maju sprzyja urodzaju.

Chłodny maj - dobry urodzaj.

Na św. Filipa jeśli deszcz rzęsisty, będzie plon dobry i czysty.

Jak deszcz w maju to chleb w kraju.

Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi.

Jeśli w maju śnieg się zdarzy, to później lato dobrze wyparzy.

Kiedy mokry maj, będzie żyto jako gaj.

Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz ulata, a dopiero po Urbanie, prawdziwe lato nastanie.

Święta Zofija kwiaty rozwija.

Deszcz w Zielone Świątki niedobre czyni początki.