Drzewa i krzewy owocowe

Jeżeli liście z wiśni, czereśni i brzoskwiń opadły, opryskujemy je przeciwko rakowi bakteryjnemu, natomiast brzoskwinie dodatkowo przeciwko kędzierzawości liści preparatem Miedzian 50 WP w temperaturze powyżej 6°C.

Jeżeli pogoda nie będzie wietrzna i deszczowa możemy opryskać drzewa olejem mineralnym, aby zniszczyć zimujące jaja mszyc i miodówek.pamiętajmy też o "przeglądzie" starszych drzew. Usuwamy z pni rakowate narośla, a rany smarujemy maścią ogrodniczą.
Młode drzewka ściółkujemy, przywiązujemy do palików,  zabezpieczamy siatką przeciwko królikom, zającom i innym zwierzętom mogącym uszkodzić drzewko.
Listopad jest również odpowiednim momentem na sprawdzenie stanu roślin szpalerowych jak winorośla, jeżyny czy maliny. Naprawiamy znalezione uszkodzenia. Pędy winorośli zdejmujemy z rusztowania, po którym się pięły, kładziemy płasko na ziemi, przykrywamy liśćmi lub słomą i przysypujemy 20 cm warstwą ziemi.
Zbieramy i usuwamy porażone owoce i liście - resztki roślinne najlepiej spalić. Sprawdzamy również stan przechowywanych owoców – zepsute usuwamy. Usuwamy suche gałęzie z drzew. Są kruche i wiatr łatwo może je złamać, co naraża na zniszczenie sąsiednie rośliny.

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

Na początku miesiąca możemy posadzić jeszcze młode drzewka oraz krzewy agrestu, malin, jeżyn i porzeczek

Cięcie i formowanie

Po posadzeniu krzewów wycinamy z nich najsłabsze pędy, natomiast najsilniejsze i najzdrowsze pędy skracamy.