Rośliny rabatowe

Glebę na rabatach dobrze przekopujemy, nawozimy dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem i pozostawiamy w bryłach. Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej zbieramy, czyścimy i suszymy kołki, paliki i podpory.

Nowo posadzone rośliny obsypujemy i zabezpieczamy na zimę. Karpy dali i złocieni, bulwy begonii bulwiastej, ismeny, pacioreczników (kanny), które składujemy w garażu czy piwnicy wymagają sprawdzenia, czy nie są porażone przez choroby, czy szkodniki. Jeżeli takie znajdziemy, usuwamy, na pozostałych zdrowych możemy zastosować sypki środek grzybobójczy. Torf stosowany do przesypywania powinien być lekko wilgotny

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

W listopadzie okrywamy agrowłókniną lub gałązkami drzew iglastych wszystkie delikatne byliny oraz te, które posadziliśmy tego roku. Można do tego użyć również piasku, mchu czy trocin. Takie zabezpieczenie uchroni je przed mrozem jak i wysychaniem podłoża. Palimy chwasty, jak i zgrabione opadłe liście.
W listopadzie możemy jeszcze podzielić i przesadzić konwalie. Bulwy mieczyków przygotowujemy do wysadzenia na wiosnę- oddzielamy bulwy przybyszowe, stare i chore wyrzucamy, a zdrowe składamy w chłodnym miejscu (ok. 5-8°C) i przewiewnym, żeby nie pleśniały. Cebule, bulwy i kłącza mieczyków, acidantery, iksji i neriny należy składować na sucho.
Siewki w szklarni sadzimy do przygotowanych doniczek.