Listopad

Rośliny skalne i wodne w listopadzie

Ograniczamy ilość pokarmu rybom z dużych zbiorników, żeby resztki nie pozostawały w zbiorniku. Przestajemy karmić, gdy temperatura spada poniżej 12 -100C. Ryby i rośliny z małych i średnich zbiorników przenosimy do akwarium, zapewniając im dobre oświetlenie.

Pamiętajmy o usuwaniu opadłych liści ze zbiorników wodnych, owoców, gnijących roślin wodnych i padłych zwierząt.

Wylewamy wodę z małych i średnich zbiorników – jeśli zbiornik jest wyciągany przenosimy go do suchego pomieszczenia, a zbiorniki zamontowane na stałe przykrywamy deskami i wypełniamy liśćmi, trocinami lub ciętą słomą. Z dużych zbiorników, które mają powyżej 100 cm głębokości przenosimy ryby i rośliny do akwarium, spuszczamy około 2/3 objętości, wybieramy muł i resztki roślin, czyścimy brzegi i dno zbiornika, przycinamy silnie rozrośnięte rośliny, uzupełniamy wodę i wpuszczamy ryby.

Listopad to również ostatni moment na demontaż  wszystkich urządzeń z oczka wodnego i basenów. Zimę powinny spędzić zanurzone w wodzie w garażu lub piwnicy.

Pomyślmy również o zamontowaniu specjalnych pływaków czy styropianowe przeręble – ułatwią rybom oddychanie w czasie zimy

Trawnik

Czyścimy i konserwujemy kosiarki i inne narzędzia do pielęgnacji trawnika. Wylewamy paliwo ze zbiorników kosiarek spalinowych, noże odkręcamy, czyścimy, ostrzymy i konserwujemy przed ponownym dokręceniem.

Przygotowujemy glebę pod nowy trawnik, przekopujemy ją głęboko, pozostawiamy w bryłach. Poprawiamy i tworzymy drenaż i odpływ wody z trawnika.

Jeżeli listopad jest wyjątkowo mokry i zimny unikajmy chodzenia po trawniku. Udeptywanie może uszkodzić murawę oraz pogarsza stosunki wodno-powietrzne w glebie.