Lipiec

Rośliny rabatowe

Wykopujemy cebule tulipanów i narcyzów. Usuwamy z nich resztki ziemi, wkładamy do przewiewnych najlepiej drewnianych skrzynek i wstawiamy do pomieszczenia ciemnego o temperaturze ok 200 C. Jeżeli zauważyliśmy na jakiejś cebuli objawy choroby grzybowej - najlepiej ją spalić, a pozostałe zdrowe cebule opryskać środkiem grzybobójczym.

Tniemy wczesne byliny, regularnie podlewamy rabaty. Wysokie byliny przywiązujemy. W miarę potrzeby stosujemy opryski szczególnie na mieczykach, liliach i jesiennych astrach. Słabiej rosnące rośliny nawozimy.
Przygotowujemy nowe rabaty - przekopujemy glebę, mieszamy ją z obornikiem, usuwamy chwasty.

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

wysadzamy ziemowity jesienne i nerine
goździki brodate i laki - wysadzamy na rozsadniku
wykopujemy kosaćce karłowate i średnie, sadzimy na nowym miejscu

Cięcie i formowanie

regularnie ogławiamy przekwitłe kwiatostany, zwłaszcza jednoroczne
usuwamy przekwitłe kwiaty bylin
dalie przeznaczone na kwiat cięty - pozostawiamy tylko jeden najsilniejszy pąk kwiatowy
ostróżki, krwawniki, łubiny, niektóre odmiany szałwii - jeśli je przytniemy zaraz po przekwitnięciu powtarzają kwitnienie

Rośliny skalne i wodne

Zbieramy nasiona jednorocznych roślin takich jak maki, orliki, pierwiosnki. Nawadniamy szczególnie świeżo posadzone rośliny w ogródku skalnym.

 • zacieniamy i nawadniamy alpinarium
 • rośliny wodne -  usuwamy cześć nadmiernie  rozrośniętych liści
 • dolewamy świeżej wody do zbiorników wodnych, zwłaszcza w czasie upałów, zmniejszamy napowietrzanie, odchwaszczamy i nawadniamy rośliny

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

 • skalnice kobiercowe, krwawniki, dabrówki - po przekwitnieciu dzielimy rośliny i przesadzamy

Cięcie i formowanie

 • usuwamy przekwitłe kwiaty z tych roslin, z których nie zamierzamy zbierać nasion do siewu

Trawnik

W czasie długich bezdeszczowych okresów dbamy o nawodnienie trawnika, najlepiej wcześnie rano nawadniając przynajmniej ok 12-15 cm podłoża. Przewietrzamy darń, jeśli zachodzi potrzeba używamy środków chwastobójczych.

Kontynuujemy koszenie, wyrównujemy brzegi murawy

Zwracamy uwagę na objawy porażenia przez choroby grzybowe. Jeśli murawa zbrązowiała od suszy unikajmy deptania - aby nie doprowadzić do uszkodzenia źdźbeł trawy i powstania ubytków. Uważajmy przy stosowaniu środków chwastobójczych i nawozów w czasie suszy, możemy to robić, ale musimy obficie nawadniać murawę po zabiegu.

Brzegi murawy najlepiej wyłożyć kamieniami lub kostką

Warzywa i zioła

Ziemię spulchniamy płytko, dość regularnie, odchwaszczamy. Zagony nawadniamy rzadziej, ale obficie, staramy się to robić późnym popołudniem lub wieczorem.

 • brokuły i kalafiory - ściółkujemy obornikiem lub kompostem
 • fasola tyczna i karłowa - zasilamy nawozem
 • ziemniaki i pomidory - chronimy przed zarazą ziemniaka - opryski wykonujemy co 14 dni

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

 • siejemy buraki ćwikłowe i liściowe, marchew, pietruszkę naciową, rzepę i czarną rzodkiew
 • wysiewamy na rozsadniku późne odmiany sałaty masłowej
 • wysadzamy rozsady karpieli, brokułów, jarmużu, kapusty włoskiej, endywii, kalafiorów i sałaty kruchej
 • siejemy koper i kapustę pekińską

Cięcie i formowanie

 • uszczykujemy boczne pędy wysokich odmian pomidorów 

Drzewa, krzewy, pnącza

 

W lipcu dbamy o podlewanie młodych krzewów i drzewek a także uszczykujemy  stożki wzrostu i przywiązujemy nowe pędy pnączy do podpór. Odchwaszczamy żywopłoty

Usuwamy odrośla korzeniowe uszlachetnionych różaneczników

Krzewy róż regularnie podlewamy, nawozimy krzewy zarówno stare jak i nowe mieszankami dla róż. W przypadku róż szczepionych wyłamujemy dzikie pędy wyrastające z podkładki. Jeżeli pozostawimy takie pędy, zagłuszą one delikatniejszą szlachetną część rośliny

Młode, silne pędy róż pnących przywiązujemy. W miarę potrzeby stosujemy opryski przeciw czarnej plamistości liści, mszycom, mączniakom i rdzy. Wstrzymujemy nawożenie azotem - pędy muszą dobrze zdrewnieć przed zimą

Cięcie i formowanie

Tniemy krzewy ozdobne po kwitnieniu (jaśmin nagokwiatowy, jaśminowiec), zostawiamy drzewa i krzewy, na których znajdują się ptasie gniazda. Strzyżemy żywopłoty z grabu i głogu. Cięcia dokonujemy w pochmurny dzień, aby odsłaniane partie liści nie uległy poparzeniu.
Wisterię skracamy o 30%. Usuwamy stare nierozwinięte pąki. Dzięki temu zabiegowi roślina wzmocni się i będzie obficiej kwitła w przyszłym roku.

 

Starannie usuwamy  odrosty korzeniowe krzewów róż . Róże kwitnące raz w roku i pnące - silnie skracamy pędy z przekwitłymi kwiatami, natomiast inne odmiany róż - regularnie ogławiamy przekwitłe kwiatostany ( wyjątek - róże owocujące). Mieszańce herbatnie i róże wielokwiatowe - usuwamy przekwitłe kwiaty - sprzyja to ponownemu zakwitnięciu

Rozmnażanie

Glicynię rozmnażamy robiąc odkłady poziome. Budlea skrętolistna, poładnia, irga, żylistek, trzmielina, kalina - ukorzeniamy półzdrewniałe sadzonki w zimnym inspekcie. Karnelia, wiciokrzew, ognik - ukorzeniamy sadzonki w mnożarce z podgrzewanym podłożem. Ukorzenione przenosimy do szklarni.

Wysadzamy kwitnące krzewy róż, pamiętamy o podlewaniu. Pobieramy niezbyt zdrewniałe sadzonki z bocznych pędów róż pnących i wielokwiatowych (ok 3-4 oczka, do 30 cm). Ukorzeniamy w ciepłym inspekcie

Lipiec to najlepszy czas na uszlachetnianie róż.

 

 

Drzewa i krzewy owocowe

Ostatni raz w sezonie nawozimy drzewa i krzewy ponieważ intensywne nawożenie w sierpniu przeszkadza młodym przyrostom zdrewnieć przed zimą.

Zwalczamy owocówkę jabłkóweczkę
Kończymy przerzedzanie zawiązków grusz i jabłoń.

Przywiązujemy młode pędy malin i jeżyn. Często okopujemy nie ściółkowane krzewy owocowe. Czarną porzeczkę kontrolujemy  na obecność rewersji,
kosimy liście truskawek, które  zakończyły owocowanie, natomiast plantacje  starsze niż 3 lata przekopujemy. Krzaczki po zbiorach nawozimy. Jeżeli jest bardzo sucho i gorąco rośliny podlewamy,  jest to pora tworzenia paków kwiatowych na przyszły rok, dlatego ewentualne przesuszenie roślin będzie skutkowało mniejszymi plonami w przyszłym roku. 

Sadzenie, wysiew, rozmnażanie

wysadzamy po 15 lipca sadzonki truskawek i poziomek (plantacja wyda plon już za rok)

Cięcie i formowanie

uszczykujemy końce pędów czereśni prowadzonych w formie szpaleru. Po zakończeniu wzrostu pędów rozpoczynamy letnie cięcie drzew owocujących i formowanie młodych drzewek. Gałęzie drzew i krzewów, na których jest bardzo dużo owoców podpieramy.