Kwiecień

Zupa z pokrzyw

Uwaga, można zacząć już tegoroczne zbiory od zerwania świeżej pokrzywy i przygotowania z niej pysznej zupy.

Do zupy można opcjonalnie dodać pyszne, swojskie jajka od własnych kur a na wiosne jest jajek pod dostatkiem bo kury zaczęły nieść po zimowym odpoczynku.

 

Drzewa, krzewy, pnącza

Sadzimy nowe drzewa, krzewy, rośliny żywopłotowe, zimozielone i pnącza. Po posadzeniu silnie je przycinamy oraz  obficie podlewamy. Ubijamy ziemię wokół młodych roślin. Aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, rozdrobnionej kory lub żwiru.

Nowo posadzone żywopłoty odchwaszczamy i okopujemy. Sadzimy powojniki, które zimę spędziły w pojemnikach.

Wrzośce i wrzosy rozmnażamy poprzez odkłady lub przez sadzonki z piętką. Sadzonki ukorzeniamy w zimnym inspekcie.

W kwietniu silnie tniemy forsycję, która już przekwitła, tniemy także hortensję, budleję, lawendę.

Jeżeli mamy w ogrodzie magnolię możemy rozmnożyć ją poprzez odkłady poziome. Powinny ukorzenić się w ciągu dwóch lat.

Pnącza i krzewy rosnące pod ścianami podwiązujemy. 

Wymieniamy wierzchnią warstwę w donicach z drzewami i krzewami. Możemy zastosować nawóz o powolnym uwalnianiu. 

Przygotowujemy i nawozimy obornikiem lub torfem podłoże pod nowe krzewy róż. Zdejmujemy zabezpieczenia zimowe z róż i rozkopujemy kopczyki z ziemi wokół nasady pędów.

Pędy uszkodzone przez mróz i choroby usuwamy. Całkowicie wycinamy również u róż wielkokwiatowych pędy słabe, cienkie lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Nowo posadzone krzewy silnie przycinamy, a stare pędy skracamy o jedną trzecią. Po cięciu opryskujemy preparatem miedziowym.

Trawnik

Stosujemy aerację gleby pod istniejącym trawnikiem, rozsiewamy piasek i stosujemy wertykulator. Staranie przeczesujemy trawnik, usuwając stare liście i suchą trawę. Wyrównujemy kretowiska, garby i zasypujemy zagłębienia, w razie konieczności lekko wałujemy trawnik.

Jeżeli planujemy założyć nowy trawnik starannie przygotowujemy glebę pod nowy trawnik. Jak zakładać nowy trawnik piszemy w artykule "Zakładamy trawnik".

Obsiewamy miejsca na trawniku, gdzie murawa jest uszkodzona przez ptaki, deptanie czy choroby. Możemy także wyłożyć nową, gotową darń.

Jeżeli na murawie stosowaliśmy herbicydy wówczas nie używamy takiej suchej ściętej trawy do ściółkowania innych roślin. Jeżeli dodamy ją do kompostu musi przeleżeć w pryzmie przynajmniej pół roku. Suchej trawy nie należy także stosować jako ściółki pod inne rośliny ponieważ może zawierać nasiona chwastów lub grzybów chorobotwórczych. 

Drzewa i krzewy owocowe

Kończymy przycinanie  drzew owocowych. Wycinamy gałęzie krzyżujące się, suche, uszkodzone i chore.

Ubijamy ziemię wokół młodych roślin, aby zachować wilgoć w glebie warto wyłożyć ściółkę z obornika, kory, żwiru. Młode drzewka silnie przycinamy, aby lepiej się przyjęły. Drzewka, które sadzimy teraz sadzimy głębiej niż na jesieni, wokół nich dobrze zrobić rowki zbierające wodę.

Pędy winorośli silnie przycinamy, tak aby na każdym krzewie zostały po 4 jednoroczne łozy z 10 oczkami każda.

Wysadzamy do gruntu uzyskane na jesieni sadzonki winorośli i porzeczek.

Stosujemy herbicydy na ziemię wokół drzewek i krzewów. Powierzchnię pod drzewami i krzewami oraz zagony malin, jeżyn i truskawek śiółkujemy.

Jeżeli meteorolodzy zapowiadają przymrozki należy osłonić wrażliwe drzewa i krzewy agrowłókniną.

Aby brzoskwinie zawiązały większą ilość owoców można spryskiwać delikatnie kwiaty wodą, oczywiście w czasie ciepłych dni, bez przymrozków. 

Warzywa i zioła

Przekopujemy zagony, dzięki temu uniemożliwimy rozwój chwastów. Robimy to ostrożnie między rzędami, aby nie uszkodzić siewek warzyw i nie wykopać nasion.

W kwietniu przygotowujemy bruzdy do wysadzenia ziemniaków. 

 Do ciepłego inspektu wysiewamy  nasiona sałaty masłowej i kruchej, kalarepy, selerów, porów, oberżynę, brokuł włoski i kalafior.

Do gruntu wysiewamy lub wysadzamy koper, hyzop, melisę, miętę lawendę, rozmaryn, trybulę, pietruszkę naciową i szałwię. Z warzyw siejemy do gruntu szpinak, cebulę,  rzodkiew, rzodkiewkę, marchew, pasternak, skorzonerę.

Na zagonach, na których wysialiśmy bób i groch rozkładamy siatkę lub włóczkę aby zabezpieczyć nasiona przed ptakami.

Jeżeli w ogrodzie mamy zeszłoroczne zioła - lawendę, tymianek, szałwię, szczypiorek, estragon , miętę pieprzową - wykopujemy je i dzielimy.

Rośliny skalne i wodne

Przygotowujemy nowy staw z roślinami wodnymi. Dno i brzegi naszego oczka pokrywamy warstwą żyznej ciężkiej ziemi o odczynie obojętnym lub alkaicznym. Rośliny wysadzamy dopiero, gdy gleba osiądzie.
Wysadzamy  rośliny  wodne wymagające głębokiej wody. Wprowadzamy rośliny pływające,  na brzegu  zbiornika sadzimy  paprocie, tawułki i pierwiosnki. Napowietrzacze umieszczamy na dnie stawu i obciążamy kamieniami. Jakie rośliny są najlepsze w poszczególnych strefach brzegowych piszemy w osobnych artykułach.

 Rośliny wodne dzielimy i przesadzamy do nowych koszy, a ziemię w takich koszach przykrywamy żwirem, aby zapobiec wypłukaniu. Dzielimy kłącza grzybieni, każda część  musi mieć pąk wzrostowy.

Przesadzamy również byliny skalne. Starannie uprawiamy glebę wokół rosnących roślin,  uzupełniamy ubytki.

Siewki w szklarniach pikujemy i przesadzamy do głębszych pojemników z przepuszczalnym podłożem. 

Rośliny rabatowe

Przygotowujemy rabaty - usuwamy resztki uschniętych pędów i liści, przekopujemy i odchwaszczamy rabaty i zagony uważając przy tym aby nie uszkodzić korzeni roślin. W czasie suchej pogody podlewamy.

Zwalczamy szarą pleśń na liliach. Cebulki lilii wysadzamy na rabaty lub do doniczek. Również cebule i bulwy roślin, które ukończyły kwitnienie w pomieszczeniach wysadzamy do gruntu.
 
Podpędzamy karpy dalii w celu pozyskania sadzonek zielnych. Sadzimy bulwy obrazków, mieczyków. Miętę ogrodową, wieloletnie słoneczniki, dzielżan, rudbekię, jesienne astry wykopujemy, dzielimy i sadzimy zdrowe okazy.
 
Wysiewamy na stałe miejsca nasiona roślin jednorocznych odpornych na chłody, wysadzamy byliny letnie i jesienne, siejemy groszek pachnący. Nasiona roślin wrażliwych na chłody jak petunia czy niecierpek wysiewamy w szklarni. 

Ostróżki i peonie palikujemy ponieważ są wiotkie i mogłyby się połamać.