Drzewa, krzewy, pnącza w grudniu

Pierwszy opady śniegu mamy już za sobą, jednak na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. W czasie silnych opadów śniegu dbamy, aby nie doszło do uszkodzeń naszych roślin iglastych, które są na to najbardziej narażone, zwłaszcza te o pokroju kolumnowym. Młode iglaki najlepiej obwiązać już teraz, aby nie doszło do połamania gałęzi pod wpływem zalegającego, ciężkiego śniegu. Może on zdeformować, rozłamać koronę drzewek, a nawet pod jego ciężarem może wywrócić się cała roślina.

Jeżeli już doszło do wyłamania jakiejś gałęzi odcinamy ją  by nie rozrywała dalej drzewa, a wczesną wiosną musimy pamiętać aby obciąć postrzępioną korę, a ranę trzeba posmarować preparatem przyspieszającym gojenie.

Regularnie sprawdzamy okrycia i zabezpieczenia naszych roślin przed zimnem. W miarę potrzeb poprawiamy i uzupełniamy je. Zakładamy siatki ochronne na pnie drzew, jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory

W grudniu poprawiamy w razie konieczności okrycia róż. Wyjątkowo dekoracyjnie na tle śniegu wyglądają teraz owocostany na kępach dzikiej róży. Nasiona dzikiej róży wysiewamy do skrzynek i ustawiamy w zimnym inspekcie. Możemy również ścinać zdrewniałe sadzonki o długości ok 20-30 cm i zadołować w piasku.