Drzewa, krzewy, pnącza

W czasie suchej pogody podlewamy nowo posadzone rośliny zimozielone oraz żywopłoty. W czerwcu usuwamy samosiejki drzew, zanim się rozrosną. Odchwaszczamy i usuwamy trawę rosnącą pod drzewami i krzewami.

Natychmiast, kiedy zauważymy objawy chorób czy szkodniki zwalczamy je.
Wycinamy przekwitłe pędy lilaków, złotokapów, po zakończeniu kwitnienia silnie przecinamy żarnowiec. Przekwitłe pędy azalii i różaneczników wyłamujemy. Wczesne ścinanie pędów po przekwitnięciu zmusza rośliny do ponownego wytworzenia pąków kwiatowych i kwitnienia. Możemy w ten prosty sposób przedłużyć kwitnienie wielu roślin.

W czerwcu przycinamy żywopłoty, omijamy jednak miejsca, w których ptaki założyły gniazda i wysiadują jaja. Cięcia dokonujemy w pochmurne dni.

Pobieramy sadzonki z piętką z kalin oraz sadzonki powojników, irg, żylistków i jaśminowców. Robimy odkłady poziome z pigwowca japońskiego.

Krzewy róż nawozimy odpowiednim nawozem mineralnym lub kompostem czy obornikiem. Wszystkie krzewy róż ściółkujemy jeżeli nie były ściółkowane wiosną. Kiedy czerwiec jest suchy i upalny krzewy regularnie nawadniamy.

Pędy róż uszkodzone przez choroby usuwamy. Zwalczamy choroby i szkodniki. Całkowicie wycinamy pędy słabe, cienkie lub rosnące w niewłaściwym kierunku. Odrośla z podkładki usuwamy przez silne szarpnięcie.

We wszystkich różach przeznaczonych na kwiaty cięte usuwamy boczne pąki.

Po posadzeniu nowych krzewów róż regularnie nawadniamy do końca sezonu.