Czerwiec

Przysłowia czerwcowe

Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące

Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje

Czerwiec stały, grudzień doskonały

Gdy czerwiec chłodem i wodą szafuje, to zwykle rok cały popsuje

Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak

Od czerwca dużo zależy, czy żniwa będą jak należy

Pełnia czerwcowa – burza gotowa

W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają

W czerwcu się okaże, co nam Bóg da w darze

Rośliny rabatowe

Przygotowujemy rabaty - usuwamy resztki uschniętych pędów i liści, przekopujemy i odchwaszczamy rabaty i zagony uważając przy tym aby nie uszkodzić korzeni roślin. W czasie suchej pogody podlewamy.

Zwalczamy szarą pleśń na liliach. Cebulki lilii wysadzamy na rabaty lub do doniczek. Również cebule i bulwy roślin, które ukończyły kwitnienie w pomieszczeniach wysadzamy do gruntu.

 
Podpędzamy karpy dalii w celu pozyskania sadzonek zielnych. Sadzimy bulwy obrazków, mieczyków. Miętę ogrodową, wieloletnie słoneczniki, dzielżan, rudbekię, jesienne astry wykopujemy, dzielimy i sadzimy zdrowe okazy.
 
Wysiewamy na stałe miejsca nasiona roślin jednorocznych odpornych na chłody, wysadzamy byliny letnie i jesienne, siejemy groszek pachnący. Nasiona roślin wrażliwych na chłody jak petunia czy niecierpek wysiewamy w szklarni. 

Ostróżki i peonie palikujemy ponieważ są wiotkie i mogłyby się połamać. 

Rośliny skalne i wodne

Dolewamy regularnie czystą wodę do stawu lub basenu ogrodowego. Usuwamy glony ze zbiorników wodnych. Jeżeli rośliny wodne zbytnio się rozrosły, usuwamy część liści pływających, aby zwiększyć ilość światła docierającego do dna.

Kończymy sadzenie roślin wodnych

Przesadzamy  byliny skalne. Starannie uprawiamy glebę wokół rosnących roślin, uzupełniamy ubytki. Do inspektu siejemy bratki i niezapominajki.

Usuwamy nadmiernie rozrośnięte pędy roślin kobiercowych. Regularnie usuwamy przekwitłe kwiaty z roślin w ogrodzie skalnej.

Trawnik

Przeprowadzamy aerację gleby pod istniejącym trawnikiem, rozsiewamy piasek i stosujemy wertykulator. Staranie przeczesujemy trawnik, usuwając stare liście i suchą trawę. Wyrównujemy kretowiska, garby i zasypujemy zagłębienia, w razie konieczności lekko wałujemy trawnik. Poprawiamy system drenów, aby umożliwić szybkie wsiąkanie wody.

Usuwamy pojedyncze chwasty, środki chemiczne stosujemy w ostateczności. Nie robimy tego jednak w czasie suchej pogody, chyba, że będziemy obficie nawadniać trawnik.

Jeżeli stosowaliśmy herbicydy wówczas nie stosujemy takiej suchej ściętej trawy do ściółkowania innych roślin. Jeżeli dodamy ją do kompostu musi przeleżeć w pryzmie przynajmniej pół roku. Suchej trawy nie należy także stosować jako ściółki pod inne rośliny ponieważ może zawierać nasiona chwastów lub grzybów chorobotwórczych.